A karácsonyi ünnepek idején a baklava választása egy különleges és ízletes alternatívát kínálhat a hagyományos bejgli helyett.
Bejgli helyett baklava?
Az általunk jól ismert bejgli (karácsonyi kalács) egy hagyományosan magyar sütemény, amely elengedhetetlen az ünnepi időszakban. Két változata ismert: a diós és a mákos. A baklava egy Közel-Keletről származó édesség, amely szerte a világon népszerűvé vált. Réteges tésztából és dióból vagy más őrölt magvakból álló töltelékből készül. Az egyes rétegek között méz és vaj finomítja, majd sütést követően egy cukormáz teszi roppanóssá.
A két édesség között hatalmas a különbség, hisz egy teljesen más a kulturális hátterük. Elkészítésüknél a bejgli esetében élesztős tésztát használunk, míg itt nálunk a baklava készítésénél réteslapokat. A töltelékek tekintetében párhuzamot húzhatunk a nyalánkságoknál, hisz a karácsonyi kalácsot cukrozott dióval/mákkal töltjük, a baklavát pedig dióval, mogyoróval, mandulával és más őrölt magvakkal. Korábban készítettünk baklavát cukrozott dió helyett cukrozott mákkal, s kiváló ízélményt nyújtott a kombináció.
A bejglivel ellentétben a baklava sokkal édesebb, intenzívebb, ízélményben gazdagabb cukrásztermék. Bár nem a helyi szokásokhoz tartozik, kiváló alternatívát nyújthat a karácsonyi forgatagban, ha már mindenki bejglit rakott az asztalra.
A baklava lehetőséget nyújt, hogy számos új ízvariációval kísérletezzünk az ünnepi asztalnál, hisz felhasználhatunk különböző dióféléket, mogyorót vagy mandulát, de a hagyományainkhoz híven, a klasszikus cukrozott diót/mákot is elővehetjük a szekrényből. A karácsonyi alapanyag többségét felvonultatja, hisz a mézet is használhatunk az egyes rétegeknél az ízesítésre, mindemellett egy kulturális utazást is csempészhetünk az asztalra, hisz elhagyjuk a komfortzónát új ízeket felfedezve. Tálalása könnyű és praktikus, sokáig eláll, egyedi és egzotikus ajándék is lehet egy-egy vendégségben. Akár személyre szóló gasztronómiai élményt is ajándékozhatunk baklavák formájában szeretteink számára.
Hozzávalók és elkészítés:
1-2 csomag réteslap (Az alsó és a felső réteg 9-9 lapból áll, a tepsi méretően függően így vásároljunk réteslapot.); 200g vaj
Cukorsziruphoz: 280ml víz, 250g cukor, 1 rúd fahéj, 100g méz, 1-2 citrom leve
Töltelékhez: 200-300g darált dió (pisztáció, mák), 100g cukor (a boltokban kapható cukrozott dió és mák tökéletes választás lehet)
Elkészítés: A cukorszirup hozzávalóit egy edényben, közepes hőfokon, körülbelül 10 perc alatt összefőzzük. A tölteléknek való diót (pisztáciát, mákot) ledaráljuk és elkeverjük a cukorral (amennyiben darált cukros diót/mákot vásároltunk, akkor ezen a lépésen már túl vagyunk). Olvasztott vajjal kikenjük a tepsit, majd ráhelyezzük az első réteslapot. Ezt követően ismét jöhet a vaj és az újabb réteslap, egészen addig folytatva a folyamatot, amíg kilenc lapot nem helyeztünk el (vaj-réteslap-vaj-réteslap). Az elkészített tölteléket ráhelyezzük a rétegezett réteslapokra, s elfedjük ismét egy kilenc lapból álló réteggel (réteslap-vaj-réteslap-vaj). Sütés előtt felvagdossuk egyforma kockákra és ráöntjük a megmaradt olvasztott vajat. 180 fokon sütjük 35-40 percig. Mikor megsült, még forrón meglocsoljuk a cukorsziruppal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.