Ukrán-amerikai megállapodás: az ukránok továbbra is kapnak amerikai fegyvert, de fizetnek érte az USA-nak

Trump-Zelenszkij

Szerdán az USA és Ukrajna aláírta az ásványkincsek kitermeléséről szóló partnerségi szerződést. Ez az a megállapodás, aminek aláírása kútba esett az emlékezetes, február végi Zelenszkij – Trump – Vance sajtótájékoztató miatt. A megegyezés az elemzők szerint inkább Ukrajnának előnyös, habár részben az USA is megkapta, amit akart.

A megállapodást az amerikai és az ukrán fél is dicsérte. Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint ennek eredményeként gyorsulhat az ukrán gazdaság kilábalása, és hozzátette, „a gazdasági biztonság nemzetbiztonság” is egyben. 

Ez a megállapodás világos jelzés Oroszország felé, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a békefolyamat iránt

 – jelentette ki Bessent. 

A megállapodás részleteiről Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter számolt be. A felek megegyeztek abban, hogy a nyersanyagok Ukrajna tulajdonában maradnak, és közösen létrehozzák az Egyesült Államok-Ukrajna Újjáépítési Befektetési Alapot. Ebben a felek egyenlő szavazati joggal rendelkeznek. A megállapodás nem befolyásolja az ukrán privatizációs folyamatokat, sem pedig Kijev integrációjának folyamatát az Európai Unióhoz. 

Az ukrán ásványkincsek  és a nemzetbiztonság 

Jarábik Balázs arra figyelmeztet, hogy a megállapodás már nem is csak az ukrajnai ásványkincsek kitermeléséről szól. „Ez ugyan az ásványkincsektől indult, de azóta eléggé megváltozott, és mára már egy helyreállítási és gazdasági megállapodás a két ország között” – mondta az Új Szónak az Ukrajna-szakértő. Nem lepődött meg azon, hogy mindkét fél azt állítja, hatalmas győzelem a megállapodás aláírása, de úgy véli, hogy ez egy viszonylag üres keretszerződés. 

Az ukránok azt emelik ki, hogy az USA folytatja a fegyverszállítást Ukrajnába, ami tényleg így van, már az aláírást követő napon jóváhagytak egy 50 millió dolláros fegyvereladást, az elsőt Trump második elnöksége idején

 – hangsúlyozta Jarábik.  Szerinte ez valóban azt bizonyítja, hogy Amerika nem hagy fel Ukrajna fegyverekkel való támogatásával, még akkor sem, ha nem sikerül megállapodni Oroszországgal a fegyverszünet kérdésében. 

A szakértő szerint azonban a megállapodást akkor lehet majd ténylegesen megítélni, ha elkészülnek hozzá a végrehajtó intézkedések, amelyeket az ukrán kormány csak azután fogadhat el, miután a parlament ratifikálta a megállapodást. Erre várhatóan jövő héten kerülhet sor. „Már nem csak az ásványkincsek kiaknázásáról szól, amely rendkívül nagy befektetéseket igényel, a lelőhelyek pedig nagyon közel fekszenek a fronthoz, vagyis ennek elindításához teljes békére lenne szükség” – magyarázta Jarábik. Kiemelte például, hogy a legnagyobb ukrán lítiumbányát két hete foglalta el az orosz hadsereg, és kérdés, hogy az még visszaszerezhető-e. 

Az USA nem kap exkluzív jogokat

A megállapodás Jarábik szerint előnyösebb az ukránoknak, mint Amerikának, hiszen a korábbi támogatást nem vették figyelembe. „Az ukránok számára a legfontosabb, hogy az USA lemondott arról, hogy az előzetesen folyósított segélyt beleszámítsák, az ukránok ennek fejében pedig beleegyeztek abba, hogy nemcsak az ásványkincsek, hanem a szénhidrogének, a kőolaj, a földgáz kitermelése, valamint a kikötők is belekerültek a megállapodásba” – mondta a szakértő. 

Az USA számára kedvezőtlenebb megállapodásnak tartja a szerdán aláírt dokumentumot a korábbi változatokkal szemben, abból a szempontból, hogy nem biztosít exkluzív, kizárólagos jogokat az amerikai félnek. „Amit eddig látunk belőle, az alapján a megállapodás nem előnyös, nem jó az amerikaiaknak, mert nincsenek benne azok az exkluzív jogok, amelyek a korábbi változatokban még szerepeltek” – mondta az elemző. 

Jöhet majd újra orosz gáz Ukrajnán keresztül? 

A szabályokat viszont már a konkrét végrehajtó intézkedések tartalmazzák majd. 

Az egyik ilyen kérdés például, hogy az ukrajnai gázvezeték ellenőrzése az USA-hoz kerül-e, mert ebben az esetben az amerikaiak is érdekeltek lennének abban, hogy Ukrajnán keresztül továbbra is érkezzen Európába, így Szlovákiába is, orosz gáz

 – magyarázta Jarábik. A keretszerződés nem zárja ki azonban az Európai Uniót sem Ukrajna későbbi, háború utáni helyreállításából. Ezt hatalmas gazdasági lehetőségként értékeli a legtöbb uniós tagállam. 

Biztonsági garanciák, de nem úgy 

Ő is egyetért azzal, hogy a megállapodás egyben biztonsági garanciát is jelent Ukrajnának. 

Továbbra is adnak el például fegyvert Ukrajnának, az ukrán hadsereg tehát továbbra is számíthat az amerikai fegyverekre. Igaz, nem segélyként, hanem pénzért, hasonlóan, ahogyan Szlovákia is ad el fegyvert Ukrajnának

- véli Jarábik. 

A megállapodást előnyösnek tartja Ukrajna számára egy másik elemző, Anton Bendarzsevszkij is, habár hiányolja a konkrét biztonsági garanciát. „A végső feltételekben Kijev meg tudta védeni a legfontosabb pozícióit – nem került bele semmilyen visszamenőlegesség, nem számítják bele a korábbi amerikai támogatásokat és úgy néz ki, hogy elsőbbsége sem lesz az amerikai cégeknek az ukrán nyersanyagkitermelésben, de semmiféle konkrét biztonsági garanciát sem vállalt Washington, pedig azt Ukrajna nagyon szerette volna” – írta bejegyzésében az elemző.  

Szerinte azonban Trump azt elérte, hogy a további katonai támogatásokat nem ingyen kapja majd Ukrajna. „Ukrajna elérte a visszamenőlegesség elkerülését, de innentől kezdve minden, az USA által adott katonai segítség beleszámít majd a nyersanyag megállapodásba. Vagyis az USA a katonai eszközökért cserébe majd nyersanyagokat kap” – magyarázza Bendarzsevszkij. 

Az ukránok amerikai fegyverekkel való támogatása még fontosabb lesz egy esetleges békekötés után.

Ha megindulnak az amerikai befektetések Ukrajnába, ha megkezdődik az ukrán nyersanyaglelőhelyek kitermelése, akkor az USA katonai eszközökkel biztosíthatja be Ukrajna védelmét - és egyben saját pozícióit az országban, amolyan izraeli mintát követve, és ezért cserébe pedig tovább nyersanyagokat kaphat majd

 – magyarázta a megállapodás egyik lényeges elemét a szakértő. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?