A drágulás miatt ugyan jóval több pénzt hagyunk az üzletekben, a kereskedőkre kivetett nagyobb adó azonban csak tovább rontana a helyzeten.
Újabb áremelések jöhetnek, ha növelnék az üzletláncok adóterheit
Az SNS az üzletláncok megadóztatásával szeretne segíteni az elmúlt évek magas inflációja miatt nehéz helyzetbe került háztartásokon. A kereskedők szerint azonban ez nagyjából olyan intézkedés lenne, mint ha benzinnel próbálnánk meg tüzet oltani.
Az élelmiszerárak az elmúlt években Szlovákiában nőttek az egyik leggyorsabb ütemben az egész Európai Unióban. Tavaly januárban például, amikor az átlagos infláció huszonkét éves csúcson, nagyjából 15 százalék körül mozgott, az élelmiszerek éves drágulása elérte a 29 százalékot.
Növekvő szegénység
Mivel az élelmiszerekre és a rezsire fordított összeg teszi ki a háztartások kiadásainak csaknem a felét, mindez jelentős összeget vett ki a szlovákiai családok pénztárcájából, ami az anyagi helyzetükre is rányomta a bélyegét. A szlovák jegybank legfrissebb felmérése szerint az elmúlt évek magas inflációja miatt jelentősen megugrott a szegénység által fenyegetett családok aránya. Míg például a szegénység által fenyegetett nyugdíjasok aránya két évvel ezelőtt 30 százalék körül mozgott, mára 37 százalékra nőtt, és hasonló a helyzet a nagycsaládosok és a gyereküket egyedül nevelő anyák esetében is.
Megemelnék az adót
A jelenlegi kormánypártok már a korábbi választási időszakokban is azzal érveltek, hogy a drágulásokért jelentős mértékben felelősek az üzletláncok is, amelyek ennek köszönhetően tetemes nyereségre tesznek szert. Mindezek fényében az sem csoda, hogy a legkisebb kormánypárt, az SNS a múlt héten felszólította a földművelésügyi minisztert, Richard Takáčot (Smer), hogy a jövő évi állami költségvetéssel kapcsolatban nyújtson be egy törvényjavaslatot az üzletláncok megadóztatásáról is. Zuzana Škopcová, az SNS elnöki irodájának a vezetője szerint az állam eddigi hozzáállása az üzletláncokhoz nem hozta meg a várt eredményt, az élelmiszerek ára ugyanis látványosan megugrott, miközben az üzletláncok a nyereségüket kiviszik külföldre. Az üzletláncok megadóztatásával az SNS szerint az állam elegendő pénzhez juthatna ahhoz, hogy a szociálisan hátrányos helyzetűeket kárpótolja a drága élelmiszerért.
Lábon lőnénk magunkat
Az SNS ötlete, hogy adóemeléssel próbálja meg orvosolni a helyzetet, nagyon könnyen fordítva sülhet el.
„A Modern Kereskedelem Szlovákiai Szövetsége (SAMO) visszautasítja az SNS által felhozott érveket, hamisnak és félrevezetőnek tartva azokat”
– mondta el Martin Krajčovič, a szakmai szövetség elnöke. Szerinte az SNS elhallgatta az általa szorgalmazott intézkedés egyik legfontosabb negatív következményét, az élelmiszerárak erőteljes növekedését.
„Mivel az élelmiszer a szlovákiai háztartások egyik legfontosabb kiadási tételét teszi ki, a következmények mindenkit negatívan érintenének, különösen a szociálisan legsérülékenyebb háztartásokat. Ha egy ilyen törvényt elfogadnának, az egy új, kizárólag az élelmiszerekre kivetett adó lenne, amit egyértelműen az év legantiszociálisabb intézkedéseként értékelhetnénk”
– figyelmeztet Krajčovič.
Magyar példa
A szlovákiai áruházláncokra egyébként már 2018-ban megpróbáltak kivetni egy ilyen adót, akkor azonban még nem lehetett pontosan tudni, hogy ez milyen következményekkel járna. Krajčovič szerint azonban a magyarországi példa időközben megerősítette, hogy egy ilyen adóemelés leginkább az áfaemeléshez hasonlítható, amely miatt mindig megugranak az árak.
„Magyarország esetéből is láthatjuk, hogy ez nemhogy nem csökkenti az élelmiszerárakat, hanem épp ellenkezőleg, szinte biztosan azok növekedéséhez vezet”
– tette hozzá Krajčovič.
A kereskedők szakmai szervezete felhívta a figyelmet a pénzügyminisztérium két, a jelenlegi kormány által elfogadott elemzésére is, amelyekből kiderült, hogy Szlovákiában a vizsgált termékek árai vagy azonosak, vagy még alacsonyabbak, mint például Csehországban vagy Magyarországon. Ezek az elemzések azt is bemutatták, hogy a szlovák kereskedők voltak az egyetlenek, akik elfojtották az élelmiszerárak emelkedését, és nemcsak az árrésüket, hanem a nyereségüket is csökkentették.
Krajčovič szerint a kereskedők meg vannak győződve arról, hogy ha a kormány valóban segíteni szeretne a lakosságon, akkor nem korlátozó intézkedésekben kellene gondolkodnia, hanem elsősorban az üzleti környezet javítására, a hazai termelők támogatására és az áfával kapcsolatos szabályok módosítására kellene összpontosítania. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.