Sajátos ökoszisztéma a párnában

Kedvenc párnánk egy egész ökoszisztémát tart fenn bogarakból és potenciálisan halálos gombákból – sugallja egy új tanulmány. Egy-egy párna több mint egymillió gombaspórát tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy több ezer spóra talál helyet egy grammnyi anyagon.

Más tanulmányok során azt figyelték meg, hogy a párnák és az egyéb ágyneműk poratkáknak, mikroszkopikus, pókszerű teremtményeknek adnak otthont, melyek az emberi bőr lehullott darabkáin élnek. Ashley Woodcock kutató szerint a párnák háziporatkákat tartalmaznak, melyek megeszik a gombát. Az egyik elmélet szerint a gombák az atkák ürülékét alkalmazzák a nitrogén és tápanyag elsődleges forrásaként. ĺgy tulajdonképpen egy miniatűr ökoszisztéma működik a párnánkok belül.

Woodcock és kollégái a kutatás során 1,5–20 éves, toll- és szintetikus párnákat vizsgáltak meg. A leginkább jelen lévő gomba az aspergillus fumigatus, mely a legtöbb esetben betegséget is okoz. Emellett ez a fő, halált okozó fertőzésforrás a leukémiás és csontvelő-átültetésen átesett betegeknél. Sőt ez a gomba súlyosbítja az asztmát. A szintetikus párnák még több gombát tartalmaznak. Hasonló eredményekre jutott egy 2000-es kutatás is, melynek során 22 millió amerikai otthon ágyneműit vizsgálták át poratka-allergének után kutatva. A kórházak a legtöbb esetben műanyaggal fedik be a párnákat. Ám amikor a betegek hazamennek, gyakran legyengült immunrendszerrel, saját párnájuk tökéletes fertőzésforrást jelenthet. A kutatók javaslatainak betartásával könnyíteni lehet a helyzeten. Érdemes az allergének számára gátat szabó huzatot tenni a párnákra és matracokra. Az ágyneműt legalább hetente mossuk ki forró vízben, és rendszeresen porszívózzunk! (mtv)

A háziporatka élete és halála

A háziporatka a magas páratartalmú környezetet és a 17–25°C közötti hőmérsékletet kedveli. -20°C-on, ill. 55°C felett elpusztulnak, ezért azokat a textíliákat, amelyek feltehetően atkával szennyezettek, 60°C-os vízben kell mosni, illetve le kell fagyasztani. Az atkák kifejlődéssel szaporodnak. Tojásrakáshoz a nyár és az ősz a legmegfelelőbb időszak, számuk télen a legalacsonyabb. A nőstény naponta 1–4 petét rak le egyesével, kb. 3–4 hónapos élete során 50–300-at. A petékből a lárvák nyolc nap múlva kelnek ki, és kedvező körülmények között 30, kedvezőtlenek mellett 80–100 nap alatt alakulnak át ivarérett példányokká. (allergiaközpont.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?