Május elején megnyílt az égbolt az EU és az USA között. A Nyitott Égbolt megállapodás értelmében a jövőben az európai légitársaságok bármely európai repülőtérről bármely USA-beli repülőtérre utazhatnak. Vonatkozik ez az Európai Közös Repülési Övezethez tartozó országokra is, így az EU-tagokon kívül a Balkán, Norvégia és Izland légitársaságaira.
Megnyílt az égbolt Amerika felé
Szabad a légi pálya
A megállapodás célja, hogy az amerikai, illetve az uniós légitársaságok korlátozás nélkül repülhessenek a légikikötők között, akár az Egyesült Államokban, akár az Európai Unióban. Ennek elsősorban minden bizonnyal az utasok élvezhetik majd az előnyeit, mert a liberalizált piacon a légitársaságok a jövőben teljesen szabadon választhatják meg az útvonalat, az árakat, a verseny éleződése nyomán csökkenhetnek a jegyárak.
A megállapodás többéves tárgyalási folyamat végére tett pontot. Mindkét oldalon számos akadályt kellett leküzdeni, a londoni Heathrow repülőtér átmeneti időszakra vonatkozó kérelmét az unión belül az utolsó pillanatig vitatták. A londoni légikikötő a legforgalmasabbnak számít ebben a viszonylatban is, és arra hivatkozott, hogy bővíteni kell a várható forgalomnövekedés miatt. Jelenleg mindössze négy légitársaságnak van joga a Heathrow és az Egyesült Államok között repülni.
Nagyobb lesz a forgalom
A világ légi forgalmának 60 százalékát már most az Egyesült Államok és Európa közötti forgalom teszi ki, de a megállapodás nyomán ennek emelkedésére lehet számítani. Nem vonatkozik az egyezmény az amerikai belső forgalom biztosítására, és nem kell változtatni miatta azon az amerikai törvényen sem, amely korlátozza a külföldiek tulajdonszerzését az amerikai társaságokban – főleg ez utóbbi volt az, amely hosszú időn át akadályozta az amerikai kongresszusi jóváhagyást. A megállapodás egy sor eddigi korlátozást szüntetett meg a légi fuvarozók számára. Nem sikerült ugyanakkor előrehaladást elérni egy Európa által fontosnak tartott ügyben: európai cégek a jövőben sem szerezhetnek 25 százaléknál nagyobb részesedést egyesült államokbeli légitársaságban, ami azt jeleni, hogy semmiképpen nem gyakorolhatnak ellenőrzést USA-beli légi cégben.
Jönnek az olcsó repülőjegyek?
Az elmúlt napokban több olyan feltételezés is napvilágot látott, hogy a business osztályokon a jegyárak akár 50 százalékkal is mérséklődhetnek. Ezzel szemben a JP Morgan egyik légipiaci szakértője azt állítja, hogy a fenti elemzések a hivatalos árakat vették figyelembe, míg az egyes cégek a különböző kedvezmények révén jóval kevesebbet fizetnek az utakért. A Financial Times által idézett szakértő szerint csupán öt-tíz százalékos árcsökkenést lehet elképzelni a 2008-tól hatályba lépő piacnyitás eredményeképp. Az utóbbi elemzés következtetéseivel egybevágnak a brit polgári légi közlekedési hatóság számításai is: mind a business, mind a turistaosztályon tíz százalékos árcsökkenésre számíthatnak az Egyesült Államokba repülő utasok a következő öt évben.
Szakértők szerint nem csupán a piacnyitásnak a következő öt évben 12 milliárd euróra taksált közvetlen gazdasági hasznát becsülte túl Brüsszel, de túl rózsásan ítélte meg, hány fővel gyarapodik a transzatlanti járatok utasforgalma. Brüsszel szerint öt év alatt 26 millióval lesz több az utasok száma, elemzők szerint azonban ekkora bővülés csak a transzatlanti légipiac megnyitásának második tárgyalási fordulóján érhető el, a liberalizáció mostani, kezdeti szakaszában csak két-négymilliós bővülés képzelhető el – írja a Világgazdaság. (szl, mti, vg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.