Színtelen és szagtalan

Miután kiderült, hogy Robert Kaliňák a belügyminisztériumot választotta, Robert Ficónak valakit keresnie kellett a védelmi tárca élére. František Kašickýnak kínálták fel a lehetőséget, aki egészen 2004-ig hivatásos katonaként dolgozott a védelmi tárcánál, majd a katonai hírszerzés főnöke volt.

Miután kiderült, hogy Robert Kaliňák a belügyminisztériumot választotta, Robert Ficónak valakit keresnie kellett a védelmi tárca élére. František Kašickýnak kínálták fel a lehetőséget, aki egészen 2004-ig hivatásos katonaként dolgozott a védelmi tárcánál, majd a katonai hírszerzés főnöke volt. Egyesek szerint Kašickýnak elégtétel volt a kinevezés, mivel állítólag hosszú évekig szándékosan a háttérbe szorították. A katonai hírszerzés éléről Juraj Liška, egykori védelmi miniszter váltotta le. Ezt követően parlamenti bizottságok titkárságain dolgozott, így például Robert Kaliňák munkatársa is volt, mint a védelmi bizottság titkára. Kašický egy kicsit színtelen és szagtalan.

Közvetlenül azután, hogy Kašický elfoglalta a bársonyos széket, megkezdte az Irakban szolgáló szlovák katonák kivonulásának előkészületeit. Fico a parlamenti választások előtti kampányában többször kijelentette: amint hatalomra jut, elrendeli a katonák azonnali kivonulását. A védelmi miniszter ettől sokkal óvatosabban fogalmazott és emlékeztetett, a katonák visszahívása nem megy olyan könnyen. A kivonulás végül csak idén januárban kezdődött meg, a 110 szlovák katona helyett 11 tiszt maradt Irakban.

A legnagyobb próbatétel viszont csak várt Kašickýra. Március 3-án Nyitranovákon felrobbant egy katonai lőszerraktár. A detonáció 20 méter átmérőjű krátert vájt ki, a gyártelep néhány másodperc alatt holdbéli tájjá változott. A tragédia után, amely nyolc emberéletet követelt a védelmi miniszter felajánlotta lemondását, mivel az emberáldozatokat és jelentős anyagi kárt követelő robbanás a védelmi minisztérium igazgatása alá tartozó cégnél következett be. Robert Fico miniszterelnök után Ivan Gašparovič államfő sem fogadta el lemondását, így minden maradt a régiben.

A minisztériumot egyébként nemcsak az ellenzék, hanem a koalíció is bírálta. Ján Slota például egyes közbeszerzési eljárások miatt kritizálta Kašickýt. „Rendszertelenül foglalkoznak a haditechnika javításával” – jelentette ki Slota. Ezzel a kijelentésével egy tavaly szeptemberi megbízásra utal: a védelmi minisztérium 39 millió koronát fizet a trencséni Manipul cégnek két L-410-es repülőgép javításáért. Slota szerint a feladatot az állami kézben lévő LOT is elvégezhetné, mely kifejezetten repülőgépek javítására szakosodott. (dem)

Értékelés

+ A lőszerraktárban bekövetkezett tragédia utáni kárelhárítás

– A szlovák katonák kivonulása Irakból

OSZTÁLYZAT 3

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?