Štefan Harabint, a Legfelsőbb Bíróság bíróját a HZDS jelölte az igazságügyi tárca élére, mint a párt legjobban felkészült szakértőjét. Robert Fico kormányának azon miniszterei közé tartozik, akik a múltban a legtöbb félrelépést követték el, a hibákat kinevezése után sem tudta elkerülni.
Az az igazság, hogy nagyon gyenge ez a miniszter
A sajtó gyakran figyelmeztetett arra, hogy a Legfelsőbb Bíróságon még Harabin idejében nem egyszer magas jutalmakat hagytak jóvá egymásnak a bírók úgy, hogy paraszthajszálon múlott a törvényszegés. Harabin sokak emlékezetébe fejszés jelenetével véste magát, amikor erőszakkal hatolt be egy irodába. Szociológusok szerint az igazságügyi miniszter hírnevén az idei botrányok sem javítottak, például mikor kiderült, hogy családtagjai szolgálati gépkocsiját használják.
Nem érdekli a közvélemény
Egyebek mellett vélhetőleg ezek a botrányok is hozzájárultak ahhoz, hogy egy évvel kinevezése után a polgárok szemében éppen Harabin a legkevésbé megbízható miniszter. Az MVK közvélemény-kutató ügynökség idén májusban végzett felmérésében a megkérdezettek 62 százaléka mondta: nem bíznak meg benne. A miniszter – saját bevallása szerint – nem foglalkozik az eredményekkel, mivel nem azért foglalta el a bársonyos széket, hogy ankétokat nyerjen meg. Közvetlen kinevezése után szerteágazó tisztogatásba kezdett, akit csak lehetett, leváltott. A bíróságok elnökeinek többségét menesztette. Daniel Lipšic korábbi igazságügyi miniszter szerint a személycserékkel az új miniszter megfélemlíteni próbálta a bírókat: akinek a véleménye eltért Harabinétól, leváltotta.
Meg akart válni a tárcától
A határozott kezdet után viszont úgy döntött, miniszter helyett inkább alkotmánybíró akar lenni. Ebbe viszont nem egyezett bele az államfő, aki nem hagyta jóvá kinevezését. Miniszterként már elkészítette a büntetőjogi törvénykönyv és a perrendtartás módosítását, melyet még elődje, Daniel Lipšic dolgozott ki. A módosításról egyébként az előző szakminiszter azt mondta: olyan enyhe büntetéseket javasolnak a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőinek, mintha a törvény módosítását gyilkosok, visszaeső bűnözők és pedofilok készítették volna. A miniszter szerint az új Btk. egy rosszul működő rendszert teremtett, amely nehezíti a bírók munkáját és az igazságszolgáltatást. „Ezt a rossz rendszert pedig a lehető legrövidebb időn belül működőképessé kell tenni” – mondta.
Harabinnak a speciális bírók magas fizetései sem tetszenek, ezért a bírói fizetéseket szabályozó jogszabály módosításán is dolgozik. „Az igazságügyben nem lehet tűrni a bírók diszkriminációját. Az alkotmány ugyanis nem osztja őket két kategóriába” – jelentette ki korábban Harabin. Szerinte a bíró foglalkozása hivatás, és nem a pénzről szól, ezért nem tartja igazságosnak, hogy a speciális bírók fizetése 150 ezer koronánál kezdődik.
Lipšic a miniszter összes eddigi lépését bírálja. „Eddig például egyetlen olyan intézkedést sem foganatosítottak, amellyel lényegesen meggyorsították volna a bírósági eljárásokat” – mondta a tárca volt vezetője.
Harc a speciális bíróságért
Harabin kezdetektől fogva ellenezte a Speciális Bíróság megalakulását, amely a különösen súlyos bűncselekményekkel, korrupciós esettekkel és politikusok bűnözésével foglalkozik. Ezért senkit nem lepett meg, hogy bejelentette: a bíróságot be akarja szüntetni. Az erről szóló jogszabályt már augusztusban elkészítette. Gyakran hangoztatta, a bíróság létrehozása alkotmányellenes, ráadásul azt is felháborítónak tartja, hogy a legsúlyosabb bűncselekményekről nem a speciális, hanem a kerületi bíróságokon döntenek. A legnagyobb vita erről Harabin és Lipšic között zajlott. Döntő szava végül Robert Fico kormányfőnek volt, aki januárban bejelentette, a kormány úgy határozott, nem szünteti meg a bíróságot. Lipšic korábban elmondta, szerinte a miniszter saját pártjának megrendelésére igyekszik beszüntetni a speciális instanciát. Az egykori miniszter elsősorban azzal védi a speciális bíróságot és ügyészséget, hogy gyakran köztisztviselőket juttatnak rács mögé függetlenül attól, melyik pártnak a képviselői. „A bíróság eddig mindig elfogulatlan döntéseket hozott, noha a vádlottak padján jóformán az összes politikai párt képviselője ült már” – tette hozzá Lipšic. (dem)
Értékelés
+ A bírók számának növelése
– Szüntelen próbálkozás a Speciális Bíróság beszüntetésére
– Leváltások a bíróságokon
– A Btk. Módosítása
– A szolgálati gépkocsik botránya
– Bírói fizetések csökkentése
OSZTÁLYZAT 5
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.