Két hetünk maradt arra, hogy befizessük az ingatlanadót. A lakás-, ház- és telektulajdonosoknak május végéig kell eleget tenniük ennek a kötelességüknek, miközben a befizetés több módja közül választhatnak.
Május végéig adóznunk kell
Az adót nem minden esetben kell egy tételben megtérítenünk. A hivatalok ugyanis eldönthetik, hogy az adót egy tételben vagy részletekben fizethetjük be. Pozsonyban például a 2 ezer koronánál alacsonyabb adót egy tételben, május végéig kell befizetni. Ha ennél nagyobb összeget kell fizetnünk, akkor ezt négy részletre osztva, május, július, szeptember és november végén tehetjük meg. A törvény szerint azonban az első részletnek május végéig mindenképp be kell futnia. Pozsonyban a városi hivatal a nagyobb összegek esetében rögtön négy csekket küld, arra az esetre, ha az adót részletekben szeretnénk megtéríteni. Kassán ugyanakkor már azok is több részletre bontva fizethetnek, akiknek az adója meghaladja az 1200 koronát.
Ha az ingatlantulajdonos nem fizeti be időben az adót, büntetést kap, ami a fizetési felszólításban szereplő összeg bizonyos hányadának felel meg. Az éves büntetőkamat a jegybanki alapkamat négyszerese, miközben az alapkamat jelenleg 4,25 százalék. A büntetőkamatot abból az összegből számítják ki, melyet május végéig nem térítünk meg. Eszerint büntetést fizet az is, aki a hivatal által megküldött fizetési felszólításban szereplő öszszegnél kevesebbet küldött. Példaként egy olyan esetet említhetünk, amikor az ingatlanadó 10 ezer korona. Ha ezt két hónappal a fizetési határidő után térítik meg, akkor 300 koronás büntetést kötelesek fizetni. A községek ugyanakkor nem szabnak ki büntetést, ha ez nem haladja meg a száz koronát.
Ha nem vagyunk megelégedve a község által kivetett adó nagyságával, a fizetési felszólítás kézbesítése utáni 15 napon belül még fellebbezhetünk. A fellebbezésben meg kell indokolnunk, hogy miért nem értünk egyet a fizetési felszólítással. Ez esetben az adó befizetése kitolódik időben. A község azonban abban az esetben is megengedheti a későbbi befizetést, ha ez „súlyos károkat okozna az adózónak”. Vagyis ha például az adó befizetését követően nem tudnánk eltartani a családunkat, vagy ha a községet természeti katasztrófa sújtotta. Azonban ez esetben is külön kell kérni a halasztást. A község ilyen esetekben legfeljebb egyéves halasztást engedélyezhet, amit később évenként meghoszszabbíthat.
Ha a község nem küldi el számunkra a fizetési felszólítást, az adót nem kell befizetnünk. Mindez persze nem jelenti azt, hogy az adófizetési kötelezettségünktől végleg megszabadultunk, hiszen a község utólag is megküldheti a felszólítást. Ebben azonban fel kell tüntetnie, hogy legkésőbb meddig kell befizetnünk az adót. Leghamarabb ekkor is csak a felszólítás átvételét követő 15 napon belül kell fizetnünk. Ha a felszólítást a község öt éven belül nem küldi el az ingatlantulajdonosnak, akkor ez után az év után már nem kell adót fizetnünk. A községi hivatalok az ingatlanadót a korábban benyújtott adóbevallásunk alapján számítják ki. Idén ugyanakkor az adóbevallás már nem mindenkit érintett, csak azokat, akik tavaly új házat, lakást, telket és egyéb ingatlant vásároltak vagy bővítették a házukat. Nekik az adóbevallást január 31-ig kellett benyújtaniuk. A bevallásnál a 2007 január elsejei helyzetet vették figyelembe.
A többieknek a 2005-ben tett bevallásuk alapján számítják ki az adót. Míg két évvel ezelőtt csaknem az összes lakás-, ház- és telektulajdonosnak meg kellett tennie az adóbevallást, tavaly és idén ez már csak azokat érintette, akiknél az előző évben valamilyen változásra került sor. Adóbevallást kellett tennie így azoknak is, akik valamilyen okból tavaly már ezt megtették, ám az azóta eltelt időszakban eladtak vagy vettek ingatlant, sor került a ház műszaki átadására vagy a telket átminősítették. Ezeket a változásokat 30 napon belül be kell jelenteni a községi hivatalnál, január 31-ig pedig adóbevallást kellett tenni.
A tavaly elfogadott módosítások elsősorban az iskolákat és az egyházi intézményeket érintették, amelyek már nem függnek a községek kénye-kedvétől. Az ingatlanadó nagyságáról és arról, hogy kit szabadítanak fel az adófizetés alól, ugyanis kizárólag a községek döntenek. A múlt évig mindez érvényes volt az iskolákra és egyházi intézményekre is, mára azonban ez utóbbiak a törvénymódosításnak köszönhetően már fel vannak mentve az ingatlanadó fizetése alól. Hogy mindez meddig lesz így, az nem tudható, hiszen a pénzügyminisztérium szeretné elérni, hogy épp a Smer által javasolt módosítást érvénytelenítsék, vagyis az iskolák és az egyházi intézmények is fizetnének adót. Mindezt a tárca azzal magyarázza, hogy a módosítás miatt jelentős mértékben visszaestek az adóbevételek. Az általuk vizsgált 33 városban és községben 74 millió koronával kisebb összeg folyt be az ingatlanadóból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.