LEPELTÖRTÉNET

1355. Először teszik közszemlére a leplet, a franciaországi Lirey-ben. Korábban Geoffrey de Charny francia keresztes lovag levelet írt VI. Kelemen pápának, s ebben közölte, hogy templomot akar építeni Lirey-ben, ahol a birtokában lévő, Állítólag Konstantinápolyban szerzett leplet is el akarja helyezni.

1355. Először teszik közszemlére a leplet, a franciaországi Lirey-ben. Korábban Geoffrey de Charny francia keresztes lovag levelet írt VI. Kelemen pápának, s ebben közölte, hogy templomot akar építeni Lirey-ben, ahol a birtokában lévő, Állítólag Konstantinápolyban szerzett leplet is el akarja helyezni. Henrik püspök nem hiszi, hogy a lepel valódi, és véget vet a zarándoklatnak. A kegytárgyat elrejtik.

1389. Pierre d’Arcis troyes-i püspök VII. Kelemen ellenpápához fordul, hogy engedje meg a lepel bemutatását Lirey-ben. Szerinte az ereklye eredeti.

1390. VII. Kelemen megtagadja a kérést, és kiátkozás terhe alatt megtiltja a püspöknek, hogy bárkinek beszéljen a lepelről.

1443–1460. Lirey kanonokja és a környék földesúrnője, Margaret de Charny pereskednek a lepel miatt. Az asszony haláláig többször is kiállítja a leplet.

1465. I. Lajos savoyai herceg halála. Egy-két évtizeddel későbbi krónika szerint a herceg legnagyobb érdeme, hogy Savoya számára megszerezte a leplet. Utóda, IX. Amaedeus 1502-ben a chambéry-i Sainte Chapelle-ben megalapítja a lepel kultuszát. A kápolna leégése után a klarissza apácák kijavítják a lepel sérüléseit.

1471–1483. A lepel átkerül Chambéryból Vercellibe, onnan pedig Torinóba. További útja: Torinóból Ivreába, onnan Moncalieribe, onnan vissza Ivreába, onnan ismét Chambérybe, Susa, Avigliano, Rivoli után Pinerolóba.

1483. A chambéry-i Sainte Chapelle sekrestyése leltárában megemlíti a leplet, amit „egy vörös selyem drapériába csomagoltak, és egy karmazsinnal bélelt, ezüst szegecsekkel kivert, arany kulccsal záródó dobozban őriznek”.

1502. Ausztriai Margit savoyai hercegnő kérésére a lepel otthonra lel a chambéry-i vár királyi kápolnájában.

1509. Lievin van Latham flamand ötvös ezüstből készít új ládikát a lepel számára.

1532. Tűzvész pusztít a Sainte Chapelle-ben. Az ezüst ládika teljesen összeég, s bár az olvadt ezüst egy cseppje az összehajtogatott lepel sarkát kiégeti, maga a szövet lényegében nem károsodik. Erről a tűzvészről ír Rabelais is a Gargantuában, azt híresztelve, hogy a lepel megsemmisült.)

1535. Savoyt francia csapatok szállják meg. III. Károly és családja elhagyja Chambéryt. A leplet Piemontba viszik, és még abban az évben kiállítják Torinóban. A következő néhány száz évben a szent lepel lesz Torino „védelmezője”.

1694. A leplet a Guarini kápolnába viszik, ahol a következő háromszáz évben őrzik.

1868. A tudományos vizsgálat kezdete: Monsignor Gastaldi, Aluzzo akkori püspöke, később torinói érsek megméri a lepel nagyságát (410x140 cm).

1898. Secondo Pia, egy amatőr olasz fényképész készíti róla az első felvételt.

1939. Az első nemzeti kongresszus a torinói lepelről. A háború alatt a leplet egy Nápolytól északra fekvő bencés kolostorban rejtik el.

1946. A lepel visszatér a torinói királyi kápolnába.

1959. A Centro Internazionale di Sindonologia megalakulása Torinóban.

1969. Elkészülnek az első színes felvételek a lepelről.

1972. Egy ismeretlen személy a tetőn keresztül behatol a Királyi Kápolnába, és megpróbálja elégetni a leplet, amiben semmi kár nem keletkezik a háború alatt készített azbeszt védőtakarónak köszönhetően.

1973. A lepel első bemutatása a televízióban. Több tudós is lehetőséget kap a lepel közvetlen vizsgálatára. Még ugyanabban az évben mintákat vesznek a lepel különböző részeiről tudományos vizsgálat céljából.

1978. A lepel torinói tartózkodásának 400 éves évfordulója alkalmával öt héten át 3,5 millió ember látja a relikviát. Ugyanabban az évben öt napon át több ezer fotót és röntgenfelvételt készítenek a lepelről.

1988. Az első vérminták kivétele a lepelről. Ugyanabban az évben egy arizonai laboratóriumban C14-es radiokarbon módszerrel i. sz. 1350-re valószínűsítik a lepel keletkezését. Ugyanezt erősíti meg egy oxfordi laboratórium hasonló vizsgálata is.

1989. Újságírók kérdésére válaszolva II. János Pál megerősíti, hogy a lepel eredeti relikvia, holott korábban a torinói püspök már elismerte a radiokarbon vizsgálatok eredményeként, hogy a lepel „középkori hamisítvány”.

1997. Tűz üt ki a Guarini kápolnában, amely a lepel biztonságát is fenyegeti.

2000. augusztus 26. és október 22. között a jubileumi év alkalmával közszemlére tett leplet mintegy 2,5 millióan látták. (topnet)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?