Illegális fakitermelések veszélyeztetik az erdőket

Illegális fakitermelések veszélyeztetik az értékes kelet-európai erdőket, melyek pusztulásáért Magyarország is felelős. Az Európai Unió tavaly elfogadott akcióterve az illegális forrásokból származó faanyag visszaszorítására egyelőre nem működik a gyakorlatban.

A WWF Magyarország kéri a hazai érintett minisztériumok vezetőit, hogy aktívan támogassák az akciótervet Brüsszelben a Mezőgazdasági és a Környezetvédelmi Tanács jövő heti ülésein.

A WWF Duna Kárpátok Program Irodája által készített tanulmányok alapján elmondható, hogy az illegális erdőhasználat nemcsak a fejlődő országok problémája, hanem jelentős károkat okozó jelenség Kelet- és Közép-Európában is.

A legjelentősebb problémák Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában vannak. Bulgáriában a kitermelt famennyiség 45%-a, Szlovákiában 10%-a származik illegális forrásokból. Ezek az értékek mindkét országban jóval meghaladják a fenntarthatóan kitermelhető mennyiségeket. Romániában és Ukrajnában valószínűsíthetően hasonló a helyzet, de pontos adatok híján csak becsléseink vannak.

Az Európai Unió tagállamai tavaly év elején elfogadtak egy akciótervet, amelynek a célja az illegális forrásokból származó faanyag kiszorítása az EU fapiacáról, ahol jelenleg 10-15 milliárd eurós forgalmat bonyolítanak ezek a termékek. Sajnos a legtöbb tagállam nem tett konkrét lépéseket az akcióterv gyakorlatba ültetésének érdekében.

A WWF már több ízben kérte az érintett kormányokat, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket. Az érvényben lévő jogszabályokat áthágó illegális fakitermelések rendkívül súlyos természetvédelmi károkat okoznak. Romániában, Ukrajnában, Bulgáriában és Szlovákiában olyan erdők találhatóak, amelyeket nemcsak az adott országnak érdeke megőrizni, hanem az Európai Uniónak is, hiszen olyan fajok élnek ezekben az erdőkben, amelyek Nyugat-Európában már nem találhatóak meg (farkas, hiúz, barnamedve).

Az EU tagállamai, így hazánk is, felvevő piacai az illegális forrásokból származó faanyag egy részének. Ez nemcsak természetvédelmi, hanem társadalmi és gazdasági problémákat is okoz. Szlovákia példája bizonyítja, hogy az Európai Unió sajnos még határain belül sem képes ezt a nemkívánatos jelenséget visszaszorítani. Románia és Bulgária csatlakozásával pedig még több ilyen termék áramolhat majd szabadon a közös piacra!

Magyarország is nagy mennyiségű faanyagot importál Ukrajnából, Romániából és Szlovákiából, feltehető tehát, hogy az importált termékek egy része illegális forrásokból származik. Ennek ellenére a felelős magyar minisztériumok eddig nem tettek lépéseket ez ügyben.

„Magyarországon az illegális fakitermelés szerencsére nem országos méretű, ennek ellenére egyes régiókban, főleg a szociális problémák miatt, ezzel a jelenséggel is számolniuk kell a hatóságoknak. Azokban az országokban, ahonnan többek között Magyarország is fát importál, jóval jelentősebb problémákról van szó. A tagországoknak több mint másfél évük volt felkészülni ennek megoldására, az akcióterv gyakorlatba ültetésével nem várhatunk tovább” – nyilatkozta Máthé László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője. „Csalással szerzett fahasználati engedélyek, a jó minőségű faanyag gyengének minősítése az adózás megkerülése érdekében, hamisított nyilvántartás a kitermelt fatömeget illetően, védett területek kitermelése az ellenőrzés kijátszásával – ezek a törvénysértő cselekedetek nem ismeretlenek Romániában, Bulgáriában, Szlovákiában vagy Ukrajnában” – tette hozzá a WWF Magyarország szakembere.

A WWF Magyarország nyomatékosan kéri Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert,, valamint Persányi Miklós, környezetvédelmi és vízügyi minisztert, hogy a jövő héten Brüsszelben a Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Tanács ülésein aktívan támogassák azt az uniós akciótervet, amelynek célja az illegális forrásokból származó faanyag kiszorítása a közös piacról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?