Feltámadt az ősbaktérium

Életre kelt a laboratóriumban egy 32 ezer éve a sarki jégbe fagyott organizmus. Nem kizárt, hogy a marsi egyenlítő jégtömbjeiben is ilyesmit találnak majd.

Az ismeretlen fagyott baktérium – a LifeScience beszámolója szerint – új ismereteket tartogathat a kriogén mélyhűtéssel kapcsolatban, és nem kizárt, hogy hozzá hasonló biológiai életre bukkanhatnak a Marson és egyéb bolygókon. „Az, hogy ilyen cudar környezeti viszonyok között is léteznek mikroorganizmusok, arra utal, hogy hasonló életformákat találhatunk a marsi gleccserekben, vagy a Jupiter holdja, az Europa jegében“ – vélekedik Richard Hoover, a NASA asztrobiológusa.

Más mikrobák is élnek hasonló fagyott környezetben, ezek rendszerint a jég belsejében található apró folyékony vízcseppekben tartózkodnak. Bizonyos organizmusok spóra formájában élnek túl a jégben.

A NASA szerint az új baktérium „az első igazolt és leírt faj, amelyet őskori jégben életben találtak.“ „Azonnal úszkálni kezdtek, amint a jég felolvadt“ – mondja Hoover és hozzátette: a baktériumok rögtön táplálkozásra és szaporodásra készen tették mindezt.

A felfedezést nem sokkal azután jelentették be, hogy egy európai kutatócsoport közölte: fagyott tengert találtak a marsi egyenlítő közelében és 2–5 millió éves jégben életre bukkanhatnak.

Hoover úgy véli, hogy az általuk talált lény évmilliókat is kibír felfüggesztett életfunkciókkal. A biológus egy konkrét organizmust keresett, emellett bukkant a baktériumokra, amelyek kiolvadás után azonnal feléledtek.

„Az élet sokkal változatosabb és ellenállóbb a kedvezőtlen körülményekkel szemben, mint azt két évtizeddel ezelőtt gondoltuk – mutatott rá Hoover „Az ilyen organizmusok tanulmányozása során kiderülhet, hogy az élet sokkal elterjedtebb a kozmoszban, mint azt képzeltük.” A Carnobacterium Pleistocenium az orvostudomány érdeklődésére is számot tarthat. „Olyan enzimekkel és fehérjékkel rendelkezik, amelyek lehetővé teszik, hogy ilyen hosszú alvás után is azonnal élni kezdjenek. Ez kulcsfontosságú lehet élő sejtek, szövetek vagy összetett szervezetek lefagyasztásakor” – mondja Hoover.

Az elmélyültek

A Nature magazinban tudományos beszámoló jelent meg arról, hogy a tengerfenék alatt 400 méterrel is találtak élő organizmusokat. A kutatók régóta tudják, hogy van élet az óceáni üledék mélyén, de nem tudták megállapítani kiterjedését. Már tudják, hogy a csendes-óceáni üledékben talált biomassza mintegy 10–30 százaléka élő sejtekből áll – ami valójában borzalmasan sok, ha azt vesszük, hogy a Föld felszínének kétharmadát érinti ez az életforma. Hoover és kollégái 1999-ben kezdtek extrém életformákat keresni egy jégbe vájt alagútban, amelyet az amerikai hadsereg a hatvanas évek közepén épített az állandóan fagyott altalajt tanulmányozza a transzalaszkai olajvezeték építése kapcsán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?