A magasak sikeresebbek?

Az Egyesült Államokban, ahol a politikai korrektség a közélet fontos szabálya, komoly botrányt váltott ki két princetoni közgazdásznő tanulmánya, amely azt állítja: a nagyobb emberek nemcsak szakmailag sikeresebbek, mint a kisebbek, hanem azért azok, mert intelligensebbek a kisebbeknél.

A Neue Zürcher Zeitung című svájci lap online kiadása ezzel kapcsolatban számolt be arról, hogy a társadalom miként premizálja a testmagasságot. Angliában már száz évvel ezelőtt kimutatták, hogy a püspökök átlagban mindig magasabbak voltak, mint a falusi papok, és az alkalmazottak nagyobbak, mint a munkások. A testmagasság ezen „jutalmazása“ a mai napig tükröződik a nagy statisztikai felmérésekben. Az Egyesült Államokban a magasabb emberek jobb szakmai pozíciókban vannak a kisebbeknél, és ennek megfelelően többet is keresnek. Minden col, vagyis 2,54 centiméter 2 százalékkal több jövedelmet jelent a férfiaknál és nőknél egyaránt. A Német Gazdasági Kutatóintézet 2002-ben azt mutatta ki, hogy Németországban centinként 0,6 százalékkal volt magasabb a jövedelem. Az ipari államokban magyarázatként pszichológiai tényezőkre hivatkoznak, ezek szerint a nagynövésűeknek nagyobb az önbizalma is. Több tanulmányban utalnak a szerzők arra, hogy a magasabb emberekben jobban bíznak a többiek, inkább elhiszik róluk, hogy erősek, tehetségesek és intelligensek.

Az Egyesült Államokban a második világháború óta 15 elnökválasztást tartottak, 11-szer a magasabb jelölt győzött, (George W. Bush a kisebbséghez tartozik, hiszen kétszer győzte le magasabb ellenfelét). John Komlós müncheni gazdaságtörténész – akinek neve magyar származásra utal –, úgy véli: az átlagos testmagasság nagyon jó mutatója a jólétnek, mert az egy főre jutó jövedelemmel szemben a testmagasságban az élet minősége, vagyis az orvosi ellátás, a képzés esélye, a forrásokhoz való hozzájutás és a környezetszenynyezés egyaránt benne van – írja a Neue Zürcher Zeitung internetes változata. Arról csak találgatni lehet, hogyan függ össze a testi fejlődés és a kognitív teljesítmény, de az amerikai tanulmányírók utalnak arra, hogy a testmagasságot kb. 20 százalékban befolyásolják a környezeti tényezők, amelyek már az anyaméhben kezdődnek, hiszen azoknak az anyáknak a gyermekei, akik a terhesség idején dohányoznak, kevésbé magasra nőnek és nagyobb százalékban szenvednek idegrendszeri zavarokban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?