Talán nincs is olyan tizenéves, aki ne követne legalább egy-két influenszert a közösségi oldalakon vagy a YouTube-on. Ezek a népszórakoztatók a nézettségből élnek, óriási harc dúl köztük minden „műfajban” a kattintásszámokért. És az őrült versengésbe sokan belehaltak már.
Élőzés a halálba
Legutóbb négy nappal ezelőtt zuhant a mélybe egy brit influenszer, amikor egy 200 méter magas hídra próbált felmászni Spanyolországban. Mindössze 26 éves volt, és nem először kockáztatta az életét a nézettség érdekében.
A hajmeresztő mutatványokra specializálódó tartalomgyártók ma már nem ismernek lehetetlent. A rendőrség sem tudja megállítani őket, hiába tesznek ki tiltó táblákat a különösen veszélyes helyeken. Sőt, ezek a táblák akár kontraproduktívak is lehetnek, hiszen az az igazi vagányság, ha valaki a tilosban mozog. Még nagyobb vagányság egy hátborzongató kihívásban részt venni. A legmenőbb viszont a live video, vagyis az „élőzés”, amikor a követők valós időben nézhetik a fotelból, ahogy kedvencük az életét kockáztatja.
Az elmúlt hétvégén például csaknem hetvenezren figyelték egy órán át, ahogy egy ifjú influenszer felfújható gumimatracon száll szembe a Milton hurrikánnal. Az illető kifejezetten azért utazott a floridai Tampába – ahonnét épp milliókat menekítettek –, hogy bemutassa különleges produkcióját. Azt ígérte követőinek, hogy ha eléri a tízezres nézettséget, az utcákon hömpölygő vízbe veti magát a gumimatracról. Volt nála egy csomag ramen tészta is, mert ilyenkor a szponzorokról sem szabad megfeledkezni. A nézettségi küszöböt hamar túllépte, de amikor lecsusszant a matracról, rádöbbent, hogy a víz sodrása erősebb a vártnál, ő pedig nem tud úszni...
Szerencsére sikerült megkapaszkodnia egy fatörzsben, így túlélte a kalandot. A videó később több megosztóra felkerült, és milliós nézettséget produkált a fiatalembernek, akiről nem árulok el többet, nehogy önök is gyarapítsák a bankszámláját, és a gyors meggazdagodás reményében legközelebb tényleg átvagánykodja magát a túlvilágra. Mert vannak ott már elegen hasonló okból.
Nézzük csak az idei nyarat! Júliusban egy 27 éves utazási influenszer zuhant a mélybe egy 100 méter magas indiai vízesésnél. Augusztusban egy 39 éves tartalomkészítő Grúziában lecsúszott egy kilátóról, amelyet nem a lépcsőn, hanem a korláton kívül akart megmászni. Négy évvel idősebb kollégája Indonéziában egy szikla szélén egyensúlyozva fotóztatta le magát – utoljára. Mindhármukat milliók követték, vagyis vagánykodásból éltek. Sőt, azt is ki merem mondani, hogy a követőik hajszolták őket a halálba.
A Travel Medicine című szaklapban megjelent 2022-es tanulmány szerint 2008 és 2021 között világszerte 379 szelfi vel vagy élő videóval kapcsolatos haláleset történt. Ez majdnem ötször annyi, mint ahányan ugyanebben az időszakban cápatámadás következtében haltak meg. És még ez a szám is vélhetően alulsaccolt, mivel a kutatók többnyire a sajtóból gyűjtik össze az eseteket, amely nem számol be minden egyes influenszertragédiáról.
Szóval, kedves szülők, üljenek le ma este (vagy legkésőbb holnap) a kamaszaikkal, és kérdezzék meg tőlük, kiket követnek az Instán, és miért...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.