Neveljünk egészséges palántákat

A termesztési költségek jelentős növekedése miatt a kertészek jobban odafigyelnek a gazdaságos palántanevelésre. A termesztésben kétféle földet használnak: a magot úgynevezett szaporítóföldbe vetik, ebben nevelik a palántákat a tűzdelésig, a másik a cserépföld vagy a tápkocka, amelybe a növényt tűzdelik.

A paradicsom rézhiányra, a saláta és a karfiol a molibdén hiányára érzékenySomogyi Tibor illusztrációs felvétele A szaporítóföldek kiválasztásának döntő szempontja az, hogy a magvak gyorsan és lendületesen, minél nagyobb százalékban csírázzanak. Itt a tápanyagellátás, illetve a föld tápanyagtartalma csak másodlagos kérdés. Fontos, hogy a felhasznált föld ne legyen gyommagvakkal, gomba- és állati kártevőkkel fertőzött, megfelelő kémhatása (pH-értéke) legyen és ne száradjon ki gyorsan. Ma erre a célra megfelelnek az üzletben kapható különböző tőzegek. Csak az a nagy hibájuk, hogy gyorsan kiszáradnak, nehezen préselhetők, kiszáradás után levegőtlenné válnak és megkeményednek. Ezt azonban egyszerűen át lehet hidalni, éspedig az Agrisorb használatával. Ha a földet ezzel a készítménnyel keverjük – a tőzegkeveréktől függően 1 kilogramm/négyzetméter arányban –, elérhetjük a talaj tartós és optimális vízellátottságát és porozitását, ami a talajban élő növényi mikroorganizmusok számára optimális levegő–víz arányt jelent. Az Agrisorb ugyanis képes nagy mennyiségű vizet befogadni (1 gramm Agrisorb 300 gramm vizet köt le), amit azután lassan ad ki, így a tőzegkeverék nem szárad ki és a talajban levő nedvesség mindig elérhető a hajszálgyökerek számára. E készítményt ajánlatos használni minden olyan földkeverékben, ahol a vízutánpótlás nehezen oldható meg, tehát a dísznövénypalánták nevelésekor, a gyümölcs és díszfák stb. kiültetésekor egyaránt.

A szaporítóföldekkel és a tápkockaföldekkel kapcsolatban még rá kell mutatni a föld sterilitási tulajdonságára, amit viszont nehezen tudunk elérni a különböző erdei lombtrágyáknál, melyek ráadásul a leggyakrabban fonálféreggel fertőzöttek. Ha ilyen földet használunk, akaratlanul az egész fóliánk talaját hosszú időre beszennyezzük. Ezért is indokolt és fontos – különösképpen a szaporítóföldek esetében – a steril tőzegföldkeverék használata.

A tápkockaföldeknél, melybe a palántákat a kiültetésig neveljük, a legfontosabb a talaj jó fizikai tulajdonságának, a talaj jó porozitásának elérése. A lazább szerkezetű tőzegeknek jó a porozitásuk, ám a préselés után ezt jobbára elvesztik. A magas szervesanyag tartalmú tőzegek viszont ezzel a tulajdonsággal nem rendelkeznek, kötöttek így kevésbé levegősek. Ezeket a hiányosságokat azonban az Agrisorb hozzáadásával kiküszöbölhetjük. A készítmény minden jól felszerelt kertészeti szaküzletekben kapható.

A palántanevelő közegek tápanyagtartalmáról is jó, ha gondoskodnunk. A palánták tápanyagigénye néhány tápoldatozással megoldható. Feltétlenül szükséges azonban ismerni a földkeverék tápanyag-összetételét, ugyanis a fiatal palánták a túltrágyázásra nagyon érzékenyek! Az agyontrágyázott földkeverék használata a palántanevelésben gyakori hibának számít. Hatására a talaj sótartalma fokozódik, amire a palánták érzékenyen reagálnak, gyökereik megbarnulnak, elszáradnak. A kritikus sótartalmú földkeverékekben nevelt palántákra pedig különös gondot kell fordítani, mert egy átmeneti kiszáradás következtében a növények részlegesen vagy teljesen kipusztulhatnak.

A mikroelemek mennyisége is fontos tényező a palántanevelő földkeverékeknél. A mikroelem-trágyázásánál azonban vigyáznunk kell, mert a palánták csak igen kis menynyiséget, mindössze néhány mg/köbmétert igényelnek. A túladagolás pedig nagyon súlyos mérgezéseket okozhat! Legújabb ismereteink szerint a palánták bizonyos specifikus mikroelem-igénnyel is rendelkeznek. A saláta és a karfiol például a molibdén hiányára a paradicsom pedig a rézhiányra stb. érzékeny. Az is igaz, hogy a megemelkedett energiaárak miatt a palántanevelés is drágább lesz. Már ezért sem engedhetjük meg, hogy a drága zöldségmagok, virágmagok a rossz kelésből vagy a nevelésből adódóan tönkremenjenek. Ellenkezőleg a palántanevelés területén minőségi változást lehet elérni az említett korszerű palántanevelési módszerek és növényhigiéniai feltételek betartásával.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?