Miért nyüves a cseresznye?

A cseresznye és a meggy kártevőegyüttesének legjelentősebb tagja a cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi). Nyűve a termésben él. Főként a cseresznyét és a meggyet károsítja, de a lonc (Lonicera), sajmeggy (Prunus mahaleb) gyümölcsében is megfigyelték. A kártevő számára ezek alkalmi tápnövények, ha a cseresznye virágzása valamely okból elmarad.

Az Európa egész területén elterjedt, évente egy nemzedéket nevelő légy 3,5–5,0 mm hosszú, teste a toron és a fejen fekete sárga foltokkal tarkított. Szárnya áttetsző, kékesfekete sötét sávokkal. A nyű 4–6 mm hosszú, fehéres színű. Az imágója (kifejlett egyed) melegkedvelő, így maga a rajzás csak a megfelelő, 12 C fok feletti talajhőmérséklet elérése után várható (május vége – június eleje), közhiedelem szerint a Germersdorfi óriás nevezetű fajta zsendülésekor, pirosodásakor kezdődik.

A napsütéses időszakban a kártevő a leveleken pihen és azok levélnyelén található nektármirigyekből táplálkozik. A rajzás után 10–15 nappal lerakja tojásait. Minden nőstény 50–80 tojást tojik, egyenként a még zöld, vagy már színesedő gyümölcs bőre alá. A gyümölcsöt megjelöli egy sajátságos illatanyaggal, elriasztó feromonnal, amely jelzi minden cseresznyelégynek, hogy ez a gyümölcs már foglalt. Ezért nem találunk egynél több nyüvet egy gyümölcsben. A gyümölcsök fertőzöttsége a fa déli oldalán a legmagasabb. Ez azért van, mivel az imágók a fakorona legmelegebb részében tartózkodnak.

A hőmérséklet a lárvafejlődés időtartamát is nagymértékben befolyásolja. A lárva (nyű) a gyümölcsben furkálva fejlődik. Mozgása és táplálkozása következtében a mag körüli részek elpépesednek, elbarnulnak. A károsított cseresznye vagy meggy puha tapintásúvá válik, erjedésbe, rothadásba megy át. A lárvák fejlődése 10–12 napig tart. Kifejlődés után a károsított gyümölcsből a földre vetik magukat, 10–12 cm-es mélységbe befurakodnak, majd ott bábbá alakulnak.

A fák alatti cseresznyebábok száma lényegesen lecsökkenthető, ha a termést hiánytalanul szüretelik, nem hagyják túlérni és lepotyogni. Vegyszeres védekezés esetén különös figyelmet kell fordítani a szer várakozási idejére. Ha tehetjük, használjunk inkább rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű, vagy melegvérűekre kevésbé mérgező szereket. Ilyenek a dimetoát, fention és kinalfosz hatóanyagú készítmények.

A szerző agrármérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?