A Kárpát-medencei Kastélykrónika első számának beköszöntőjében olvashatjuk, hogy a lap megszületését a kastélyok, kúriák folyamatos pusztulása, ismeretlensége tette indokolttá.
Új folyóirat a kastélyépítészetről
Az első dolgozatban a nemesi építészet kialakulásáról és a középkor kastélyainak, udvarházainak építészettörténeti fejlődéséről olvashatunk, az ezt követő írásból pedig megtudhatjuk, hogy Magyarország legszebben helyreállított kastélyai Vas megyében találhatók. Ez az 1980-as években megindult „Vas megyei kastélyprogramnak” is köszönhető, amelynek során számtalan egykori nemesi rezidenciát magánkézbe adtak és felújítottak. A megyében található kastélyokról és legendáikról szóló cikket a mikosdpusztai kastély részletes bemutatása követi, majd egy túraútvonal-ajánló zárja az összeállítást.
1840-ben a budai hegyvidék lankáján, a Városmajor utcában épült fel Barabás Miklós festőművész villája, amely a 20. század végére romos állapotba került, de mára kisebb módosításokkal újra régi fényében látható. Az épület kalandos sorsáról szóló érdekes beszámolót a romjából újjáéledt csúzi (Dubník) Csúzy-kastély bemutatása követi, amely történelmi bútormúzeummal, felvidéki nagyságok élethű kerámiafiguráival és pompás fegyvergyűjteménnyel várja látogatóit. Majd Beregszentmiklós középkori várkastélyáról olvashatunk, amely Zrínyi Ilona és Thököly Imre szerelmének titkát őrzi, és hajdan menedéket adott I. és II. Rákóczi Ferencnek is.
A soron következő két publikációból a székelyföldi világi építészet jelentős alkotásai között számon tartott vargyasi Daniel-kastéllyal és a Kárász család délvidéki építkezéseivel ismerkedhetünk meg. A Történeti kertek Erdélyben című írás pedig egy-egy jelentősebb erdélyi régió legszebb kertjeinek frissen feltárt történeti anyagairól tájékoztat.
A Családtörténet rovat most a Batthyány család történetével ismerteti meg az olvasót, az ezt követő dolgozat szerzője pedig Batthyány Artúrné Apraxin Júlia bonyolult személyiségét és fordulatokban bővelkedő pályafutását mutatja be, majd az enyingi Batthyány uradalom településszerkezetéről, gazdálkodásáról és vízrajzáról tájékozódhatunk.
A negyedévente megjelenő lap első számában olvashatunk még a szépen felújított Abaúj megyei Szent-Imrey-kúriáról, az erdélyi történelmi családok Castellum Alapítványának IX. találkozójáról és a nádasdladányi Nádasdy-kastélyban évek óta nagy sikernek örvendő, Romantikus délutánok című rendezvénysorozatról.
A szerkesztők abban bíznak, hogy a Kárpát-medencei Kastélykrónika olvasása – amellett, hogy örömteli és hasznos perceket szerez – a bemutatott épületek meglátogatásához is elég biztatást ad. A negyedévente megjelenő szép kivitelű és nívósan szerkesztett folyóiratot neves szakemberek jegyzik, és a komáromi KT Könyv- és Lapkiadó adja ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.