Az Anton Srholec Szabadság-díj kitüntetettjei a nagyszombati Ján Palárik Színházban 2024. november 15-én (A Nagyszombat Megyei Önkormányzat képarchívuma)
Négy személyiség és egy civil szervezet kapta az Anton Srholec Szabadság-díjat
Hatodik alkalommal osztotta ki a Nagyszombat Megyei Önkormányzat az Anton Srholec Szabadság-díjat. Hodossy Gyula, Blažej Baláž és a Post Bellum Polgári Társulás az emberi jogok védelméhez, a demokrácia és a jogállamiság megszilárdításához való kiemelkedő hozzájárulásukért, valamint kivételes polgári bátorságukért kapták a díjat. Václav Havel in memoriam kapta meg a kitüntetést, Timothy Garton Ashnek pedig a Közép-európai Fórumon adták át.
A bársonyos forradalom 35. évfordulója alkalmából a nagyszombati Ján Palárik Színházban tegnap megrendezett gálaesten osztotta ki a Nagyszombat Megyei Önkormányzat az Anton Srholec Szabadság-díjat, amellyel hagyományosan azokat tünteti ki, akik sokat tettek a szabadság, a demokrácia és a jogállam védelmében.
„A kitüntetettek életükkel és munkásságukkal megmutatták, hogy mennyire fontos folyamatosan az igazság és az igazságosság oldalán állni. Ők inspirálnak és emlékeztetnek minket az emberi jogok, a demokrácia és a szabadság értékeinek védelmére”
– mondta Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke. A díjat a bátor személyiségek és inspiráló emberek elismerésének és köszönetének egy formájaként értékeli.
Václav Havel in memoriam díját felesége, Dagmar Havlová vette át Prágában, köszönőbeszédét levetítették a gálaesten. Václav Havel cseh író és drámaíró volt, a Charta 77 egyik első szószólója és az 1989-es novemberi politikai változások egyik főszereplője. Ő volt Csehszlovákia kilencedik és egyben utolsó elnöke és a Cseh Köztársaság első elnöke.
A díjat Hodossy Gyula költő, irodalomkritikus és teoretikus, irodalom- és művelődésszervező is megkapta. 1989 után több szervezet, alapítvány és folyóirat alapításában vett részt. A Katedra Alapítvány igazgatója, a Lilium Aurum könyvkiadó alapítója, a Vámbéry Polgári Társulás elnöke.
Blažej Baláž akadémikus festőművész, grafikus és egyetemi oktató is megkapta a díjat, aki a politikai, környezetvédelmi, aktivista és neokonceptuális művészet területén dolgozik. Munkái között szerepel médiakép, papírmunkák, performanszok, események, rajzok, tárgyak, mail art és grafika. Jelentősen hozzájárult a nagyszombati Ján Koniarek Galéria létrehozásához.
A Sandra Polovková által vezetett Post Bellum Polgári Társulás is díjat kapott.
„A Post Bellum 2011 óta gyűjti és dokumentálja azoknak az emlékeit és vallomásait, akik a második világháború és a szocializmus idején szembeszálltak a gonosszal. 2015 óta a drámapedagógia módszerén alapuló, egyedülálló egész napos élménypedagógiai műhelyeket valósít meg szlovákiai iskolákban. A csehországi Post Bellummal együttműködve már több mint 15 000 történetet gyűjtöttek össze”
– közölte a Nagyszombat Megyei Önkormányzat kommunikációs osztálya.
Timothy Garton Ash brit történész és újságíró, az Oxfordi Egyetem európai tanulmányok professzora. Munkásságának középpontjában Közép- és Kelet-Európa modern és kortárs történelme áll. Témái közé tartozik a bársonyos forradalom és a volt keleti blokk országainak átalakulása.
A Szabadság-díj Anton Srholec szakolcai pap nevét viseli. Több hónapot töltött előzetes letartóztatásban a lipótvári börtönben, mert megpróbált átkelni a Morva folyón, később pedig uránbányákban kellett dolgoznia. A bársonyos forradalom után hajléktalanoknak segített. Az életszeretetével az emberbe vetett hit, valamint a vallási és politikai jogokért és szabadságjogokért folytatott küzdelem szimbólumává vált.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.