Népbetegséggé vált az álmatlanság

álmatlanság k

Manapság egyre többen szenvednek Szlovákiában álmatlanságban (insomnia). A felmérések szerint a népesség 35 százaléka szenved ettől, ami azt jelenti, hogy 10 ember közül 3-4 nehezen alszik el, vagy korán reggel felébred, éjszaka gyakran felriad, s utána nem tud elaludni. Tudni kell, hogy az alvás kulcsfontosságú az egészség és a szervezet zavartalan működése szempontjából.

Tudta, hogy életünk egyharmadát átalusszuk? Mély alvás nélkül nem tudnánk létezni. Amikor alszunk, testünk és agyunk pihen, regenerálódik. Már egyetlen átvirrasztott éjszaka nagy megterhelést jelent a szervezetnek. Nézzük, hogyan javíthatjuk alvásunkat, hogyan előzhetjük meg az álmatlanságot, s mely készítményeket vehetjük igénybe, amikor már semmi más nem segít. 

Amikor alszunk, szervezetünkben több létfontosságú folyamat játszódik le. A legfontosabb az, hogy a szimpatikus idegrendszer pihen. Az idegrendszernek azon részéről van, amely például stresszhelyzetben aktivizálódik. Alvás közben erősödik az immunrendszer, az emlékek és regenerálódnak a szövetek. 

Alvászavarok

A felnőtteknek naponta 7–9 órát kellene aludniuk, a gyerekek esetében ez az idő a kortól függően változik, jobban mondva meghosszabbodik. Az alvászavarok közül a leggyakoribb az álmatlanság. 

„Arról az állapotról van szó, amikor az alváshiány befolyásolja a beteg életét. Az ember nem tud elaludni, éjszaka többször felébred vagy felületesen alszik” 

– magyarázza Peter Hnáth gyógyszerész. Akinek ilyen panaszai vannak, napközben romlik a figyelme, fáradt, memóriagondjai vannak és fejfájásra panaszkodik. Az álmatlanságnak több oka lehet. Gyakran például krónikus fájdalom, nyugtalan lábak szindrómája, lelki betegségek vagy bizonyos gyógyszerek fogyasztása a felelős. Alvászavarokat válthat ki valamilyen traumatikus esemény, például haláleset a családban. 

„A hosszú távú álmatlanság hatására megemelkedhet a vérnyomás, az ember gyakrabban betegszik meg, vagy súlyos testi és lelki problémák gyötörhetik” 

– figyelmeztet a gyógyszerész. 

Segítség a gyógyszertárból és a természetből

Ha az alább olvasható szabályok betartása után is rossz minőségű az alvása, fáradtan ébred, kipróbálhatja valamelyik vény nélkül kapható készítményt. Jelenleg álmatlanság ellen a legtöbbször használt anyag a melatonin. 

„Ez tulajdonképpen a test egyik anyaga, ami az agyban alvás előtt és alatt képződik. Alvási hormonnak is nevezik. Akik rosszul alszanak, azoknak lecsökken a melatoninszintjük. Sokféle készítmény kapható: tabletta, gél vagy spray formájában. Ideális esetben 30 perccel lefekvés előtt kell 0,5- 1 mg-ot bevenni” 

– tanácsolja a gyógyszerész. 

Óvatosan az orbáncfűvel 

Néhány gyógynövénynek is van nyugtató hatása. Tabletta vagy tea formájában önállóan vagy kombinálva fogyasztható. A levenduláról, a komlóról, a citromfűről és a macskagyökérről van szó. 

„Fél órával lefekvés előtt nyugtatóként, a jó minőségű alvásért fogyassza” 

– mondja a szakember. Felhívta a figyelmet arra, hogy óvatosan bánjunk az orbáncfűkivonattal, mert kapcsolatba lépve a gyógyszerekkel kellemetlen meglepetésben lehet részünk.

Fontos szabályok lefekvés előtt
  • Napközben legyen aktív – a friss levegőn való tartózkodás segíti az elalvást. 
  • Kerülje a stresszhelyzeteket.
  • Napközben ne aludjon.
  • Este ne egyen nehéz vagy fűszeres ételeket.
  • Ne igyon alkoholt, fekete teát, koffeint tartalmazó vagy energiaitalt.
  • Lefekvés előtt korlátozza a tévénézést, a mobiltelefon vagy a táblagép követését.
  • Hozzávetőlegesen mindig ugyanabban az időben menjen aludni.
  • Lefekvés előtt szellőztesse ki a szobát. Az alváshoz szükséges ideális hőmérséklet a 18 C-fok körüli hőmérséklet.
  • Alakítsa ki az ismétlődő megnyugtató rituálék rendszerét. 
  • Zárjon ki minden zavaró körülményt, például az utcai fényeket, a digitális ébresztő fényét stb.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?