Még mielőtt altatóhoz nyúlna...

gyógyszer k

Az alvást segítő teák természetes és egyszerű megoldást jelentenek az álmatlanság kezelésére, különösen akkor, amikor az alvási nehézségeket a túlzott stressz vagy az olyan stimuláló anyagok, mint például az alkohol, a koffein vagy a nikotin visszatérő fogyasztása okozza.

A legtöbb altatótea a központi idegrendszerre hat, ezért fontos, hogy lefekvés előtt 30–60 perccel fogyasszuk, hogy a testnek és az elmének legyen ideje ellazulni. Fontos azonban, hogy az ilyen teák fogyasztásakor egészséges alvási rutint is kövessünk, hogy a relaxáló hatás maximálisan érvényesüljön.

Íme néhány tea azok közül, amelyek segítenek gyorsabban elaludni:

1. Kamillatea

A kamillateát előszeretettel használják az emberek megnyugtatására és stresszhelyzetekben, de álmatlanság esetén is ajánlott. Egyes tudományos tanulmányok szerint ez a növény valóban elég hatásosnak tűnik az  alvás  előidézésében, mivel bizonyítottan nyugtató hatású. Bár a pontos hatásmechanizmusa nem ismert, úgy vélik, hogy a benzodiazepin receptorokra hat, amelyek csökkentik az idegrendszer működését. Ezenkívül a kamillatea páráját belélegezve csökkenti a stressz-szintet is.

Hozzávalók:

• 1 marék friss kamillavirág;
• 250 ml forró víz.

Elkészítés:

1. Öblítse le a virágokat, és papírtörlővel szárítsa meg őket.
2. Ezután tegye a virágokat a forró vízbe, és hagyja állni 5-10 percig.
3. Végül szűrje le, hagyja kihűlni és igya meg.

Fontos! A kamillavirág 2 napig tárolható a hűtőben, de csak zárt edényben ajánlott. A kamillateát terhes nőknek és gyermekeknek kerülni kell, orvos megkérdezése nélkül ne fogyassza.

2. Macskagyökértea

A macskagyökértea egy másik, leginkább vizsgált lehetőség az álmatlanság  kezelésére és a jobb alvás elősegítésére. Különböző vizsgálatok szerint a macskagyökér olyan anyagokat szabadít fel, amelyek növelik a GABA neurotranszmitter mennyiségét. Ez a neurotranszmitter az idegrendszer gátlásáért felelős, és segít ellazulni. Egyes tanulmányok szerint az álmatlanság kezelésére használt valeriána növeli az alvás idejét, valamint csökkenti az éjszakai felébredések számát.

Hozzávalók:

• 1 evőkanál szárított macskagyökér
• 250 ml forró víz.

Elkészítés:

1. Tegye a macskagyökeret forró vízbe, és hagyja állni 10-15 percig.
2. Ezután szűrje le, hagyja kihűlni, és
3. lefekvés előtt 30 perccel vagy 2 órával igya meg.

A macskagyökérteát terhes nők és májproblémákkal küzdő személyek csak óvatosan használhatják!

3. Citromfűtea

A kamillához hasonlóan a citromfű is egy olyan növény, amelyet hagyományosan a túlzott stressz és az álmatlanság kezelésére ajánlanak. Egyes kutatások szerint úgy tűnik, hogy a növény megakadályozza a GABA lebomlását az agyban, ami fokozza ennek a neurotranszmitternek a hatását, amelynek fő funkciója az idegrendszer ellazítása.

Hozzávalók:

• 1 evőkanál szárított citromfűlevél;
• 250 ml forró víz.

Elkészítés:

1. Adja a leveleket egy csésze forró vízhez, és
2. hagyja állni 5-10 percig.
3. Ezután szűrje le, hagyja kihűlni, és
4. lefekvés előtt 30 perccel igya meg. A citromfűteát terhesség és szoptatás alatt kerülni kell.

4. Golgotavirág-tea

A golgotavirág különböző tanulmányok szerint kiváló nyugtató hatással van az idegrendszerre, segít a stressz és a szorongás kezelésében, de kiváló szövetséges lehet az álmatlanság kezelésében is.

Hozzávalók:

1. 1 evőkanál szárított golgotavirág-levél vagy 2 evőkanál friss levél
2. 250 ml forró víz.

Elkészítés:

1. Adjuk a golgotavirág-leveleket egy csésze forró vízhez, és
2. hagyjuk állni 5-10 percig.
3. Ezután szűrjük le, hagyjuk kihűlni, és
4. lefekvés előtt 30-60 perccel igyuk meg.

A golgotavirág-teát terhes nők és 12 év alatti gyermekek nem ihatják. Ezenkívül fogyasztása befolyásolhatja egyes gyógyszerek, például az aszpirin vagy a warfarin hatását, ezért fontos, hogy konzultáljon orvosával, ha bármilyen gyógyszert szed.

  • A gyógyteák természetes és egyszerű megoldást jelentenek az álmatlanság ellen.
  • Az altatóteák a központi idegrendszerre hatnak.
  • Lefekvés előtt 30-60 perccel kell fogyasztani őket. Fontos, hogy egyes kiegészítők terhesség alatt nem ajánlottak

5. Orbáncfűtea

Az orbáncfű a depresszió kezelésére széles körben használt növény, de szorongás és álmatlanság esetén is alkalmazható. Ennek oka, hogy olyan anyagokat tartalmaz, mint a hipericin és a hiperforin, amelyek a központi idegrendszerre hatnak, megnyugtatják az elmét és ellazítják a testet.

Hozzávalók:

• 1 teáskanál szárított orbáncfű;
• 250 ml forró víz.

Elkészítés:

1. Tegye az orbáncfüvet 5 percre a csésze forró vízbe.
2. Szűrje le, hagyja kihűlni,
3. lefekvés előtt igya meg.

Az orbáncfűteát terhes nők, szoptató anyák vagy fogamzásgátló tablettát szedők nem használhatják. 12 éven aluli gyermekek is csak orvos irányítása mellett fogyaszthatnak orbáncfüvet. Mivel befolyásolhatja a gyógyszerek hatását, ezt a teát nem használhatják azok sem, akik antidepresszáns gyógyszereket szednek.

6. Levendulatea

A levendula bizonyítottan nyugtató gyógynövény, amely segít a szorongás, nyugtalanság és izgatottság enyhítésében, a stressz csökkentésében és a depresszió leküzdésében, amely álmatlanságot vagy alvási nehézségeket okozhat. Így a levendula segít javítani az alvás minőségét, leküzdeni az álmatlanságot és javítani az általános közérzetet.

Hozzávalók:

• 30 g apróra vágott levendulavirág
• 1 liter víz.

Elkészítés:

1. Forraljuk fel a vizet,
2. majd adjuk hozzá a levendulavirágot, és kapcsoljuk le a hőfokot.
3. Fedjük le az edényt, és hagyjuk kihűlni.
4. Szűrjük le és igyuk meg.

A levendulateát terhes nők és gyermekek, valamint gyomorfekélyben szenvedők nem fogyaszthatják. A levendula illóolajként is használható az aromaterápiában, 3-4 cseppet adva egy elektromos légfrissítőhöz, vagy párnára vagy ágyneműre helyezve ellazíthatja és javíthatja az alvást.

7. Hársfatea

A hársfatea nyugtató, ellazító. Támogatja a GABA neurotranszmitter hatását, amely csökkenti a központi idegrendszer működését, így segít megnyugtatni az idegeket és enyhíteni a belső feszültséget. Így jó választás lehet a szorongás okozta álmatlanság leküzdésére is.

Hozzávalók:

• 1,5 gramm szárított hársvirágok és -levelek;
• 150 ml forrásban lévő víz.

Elkészítés:

1. A forrásban lévő vízhez adja a szárított hársfavirágot és -leveleket,
2. fedje le, és 5-10 percig pihentesse.
3. Ezután szűrje le, hagyja kihűlni és igya naponta 2-4 alkalommal.

4 és 12 év közötti gyermekek esetében javasolt a hársfa mennyiségét 1 grammra csökkenteni 150 ml forrásban lévő vízben. A hársfateát 4 év alatti gyermekek, terhes vagy szoptató anyák, valamint szívproblémákkal küzdők ne igyák.

(egeszsegkalauz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?