Nem hagyják őket jóvá, így a betegek eleshetnek a kulcsfontosságú kezelésektől.
Életmentő gyógyszerek hiányoznak a patikákból az állam tétlenkedése miatt

Az elmúlt évtizedben az Európai Gyógyszerügynökség 144 új onkológiai gyógyszert hagyott jóvá, de Szlovákiában ezen készítmények kevesebb mint felét finanszírozza csak az állami egészségbiztosítás, ami jelentős elmaradásnak számít a szomszédos országokhoz képest, hiszen például Csehországban 74 ilyen gyógyszer érhető el a betegek számára.
A szlovákiai innovatív gyógyszerek listájának bővítése lassan halad. Bár 2022-ben 13 új gyógyszer került be a biztosított készítmények közé, 2023-ban ez a szám mindössze nyolc volt, ami a jóváhagyások ütemének lassulását jelzi.
A szakértők szerint ennek egyik oka a szigorú árképzési szabályozás, amely elriasztja a gyártókat attól, hogy termékeiket a szlovákiai piacon értékesítsék. Ondrej Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészkamara elnöke rámutatott, hogy a jelenlegi rendszerben a gyógyszerek árait a legolcsóbb készítményekhez igazítják, ami nem ösztönzi a cégeket az új orvosságok bevezetésére.
A gyógyszerfejlesztés költségei az elmúlt években jelentősen nőttek, ami tovább nehezíti az innovatív készítmények elérhetőségét. Szlovákiában a biztosítók által finanszírozott onkológiai gyógyszerek körülbelül egyharmada minősíthető korszerűnek, míg a többi a jóval régebbi, kevésbé hatékony, már-már elavultnak számító gyógyszerek közé tartozik.
A helyzet javítása érdekében szükség lenne a finanszírozási rendszer felülvizsgálatára és a megelőzésre fordított nagyobb figyelemre: a WHO előrejelzései szerint a következő 25 évben 77%-kal nőhet a rákos megbetegedések száma, ezért elengedhetetlen a modern terápiákhoz való jobb hozzáférés biztosítása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.