Új robotsebészeti programmal bővült a F. D. Roosevelt Egyetemi Kórház és Rendelőintézet (FNsP) kínálata Besztercebányán. Ennek köszönhetően a jövőben a máj-, hasnyálmirigy- és epeúti megbetegedéssel élő betegek is részesülhetnek kíméletes, modern sebészeti eljárásokban.
Újabb robotsebészeti program indult a besztercebányai kórházban

Az új program mind jóindulatú, mind rosszindulatú betegségek kezelésére fókuszál a fenti szervrendszerekben. Az egyik máj-hasnyálmirigy-epeúti műtétet a napokban hajtották végre, mégpedig Jawad Ahmad, a coventry-i (Anglia) kórház robotsebészeti szakértőjének közreműködésével.
A Roosevelt kórház orvosai tegnap egy krónikus epehólyaggyulladásban szenvedő beteget operáltak, akinél az epeutakba vándorolt kövek és kialakult sipolyok miatt már nem volt lehetőség konzervatív kezelésre. A robotsebészet lehetővé tette, hogy a páciens mini-beavatkozásban részesüljön a hagyományos nyitott műtét helyett, amely hosszabb kórházi tartózkodással, nagyobb műtét utáni fájdalommal és sebgyógyulási komplikációkkal járna.
„A robotsebészet a máj-, hasnyálmirigy- és epeúti sebészetben a legösszetettebb és legnagyobb kihívást jelentő területek közé tartozik. A világon a legtöbb máj- és hasnyálmirigy-daganatot továbbra is nyitott műtéttel kezelik, míg egyes beavatkozásokat laparoszkóppal végeznek”
– magyarázta Vladimír Baláž, a robotsebészeti központ vezetője.
A besztercebányai új program keretében eddig hat összetett hasnyálmirigy műtétet hajtottak végre lépmegőrzéssel, egy anatómiai májreszekciót, valamint több epehólyag-eltávolítást sipolyos szövődményekkel. A műtéteket speciális, orvos által irányított robotberendezéssel végzik.
„Ez az eljárás lehetővé teszi a sebész számára, hogy nehezen hozzáférhető helyekre is eljusson, és precízen tudja elvégezni a bonyolult reszekciós és rekonstrukciós műtéteket”
– tette hozzá Igor Slobodník, a sebészi konzol kezelője. Mint mondta, az ilyen típusú műtétek előnye a csökkent fertőzésveszély, a gyorsabb felépülés és a kisebb hegek.
A Roosevelt-kórház robotsebészeti központja 2011-ben jött létre. Azóta urológiai, hasi, nőgyógyászati, valamint fej- és nyaksebészeti műtéteket is végeznek itt. A központ fennállása óta közel 6000 robotikus műtétet hajtottak végre.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.