1989 novemberét a fiatalok aszerint érzékelik, hogy otthon miként beszélnek róla

bársonyos forradalom k

1989 novembere a közelmúlt történelmi eseményei közé tartozik, de a diákok az iskolában kevésbé részletesen tanulnak róla, mint a régen történtekről. Ez a véleménye Barbara Lášticová, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) szociálpszichológusának, aki szerint ez egy különösen jelentős társadalmi változás volt Szlovákia újkori történelmében.

Ez a generáció most lépett az aktív életbe és nem élte át ezeket az eseményeket, vagy csak kis mértékben érintette meg őket. Szerinte a mai fiatalok körében november 17. megítélése attól függ, hogy otthon hogyan beszélnek róla. „Ha az emberek a demokratizálódási folyamatot a társadalmi biztonság elvesztéseként fogják fel, akkor számukra valószínűleg csak egy szabadnap” – emlékeztetett. Hozzátette, hogy például a mostani egyetemisták szülei fiatalon tapasztalták meg ezt. Így ők talán kevésbé alapvetően érzékelték a társadalmi változásokat. „Lehet, hogy az akkor megnyíló új lehetőségeket a koruk miatt vették természetesnek, nem pedig az értékek és a politika szempontjából” – magyarázta.

Az, hogy miként érzékeljük a történelmi eseményeket, fontos abból a szempontból is, hogy miként emlékezünk meg róluk minden évben. „Nem úgy tűnik számomra, hogy ma minden szlovák politikus határozottan vallja november örökségét és hogy ennek az örökségnek létezik  egy közös értelmezése a társadalomban” – reagált, hozzátéve, hogy 1989 novemberét a polgárok különbözőképpen érzékelik. Mégpedig aszerint, hogy saját élményeikből emlékeznek-e az eseményekre, vagy csak közvetve, mások elbeszéléseiből ismerik azokat. Elmondta, hogy  a társadalom egy része a tereken, például a 2018-as tüntetéseken élte újra a bársonyos forradalom érzéseit. Mint mondta, 1989 novemberében a fiatalok számára úgy tűnt, hogy a lehetőségek megnyí1nak előttük, a politika és az intézmények pedig demokratikus szabályok szerint fognak működni. „Manapság a fiatal nemzedékben a kiábrándultság uralkodhat el azzal kapcsolatban, hogy merre tart a demokrácia Szlovákiában és a nyugati világ sok más országában” – összegezte. Ez alááshatja a hitüket abban, hogy valami változhat a társadalomban, és hogy van értelme úgy törekedni rá, mint 35 évvel ezelőtt.

1989. november 17-én, egy engedélyezett prágai tüntetés ellen a rohamrendőrök erőszakosan léptek fel, ez indította el azokat az eseményeket, amelyek a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kommunista rendszerének végleges összeomlásához vezettek. Ezeket bársonyos forradalomként is emlegetik, november 17-én, vasárnap lesz 35 éve, hogy elkezdődtek. 

(TASR, buch) 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?