Rohamosan változnak a fiatalok hírfogyasztási szokásai

fiatalok telefonok

A fiatalok túlnyomó többsége az internetet hívja segítségül, ha információkra van szüksége, fő hírforrásként pedig a közösségi oldalakat jelölték meg, derül ki a Gyermekpszichológiai és Patopszichológiai Kutatóintézet elemzéséből. Az eredmények arra is rámutattak, hogy a serdülők egyre nehezebben különböztetik meg egymástól a valódi híreket, valamint a félretájékoztató tartalmakat.

A kutatóintézet adatgyűjtésének eredményeiből egyértelműen kiderül, hogy mindössze a fiatalok egy maroknyi csoportja ellenőrzi aktívan az általuk fogyasztott hírek valóságtartalmát.

A legtöbben a saját intuíciójukra, az első benyomásra hagyatkoznak. Kizárólag azon témák esetében fordítanak időt az olvasottak felülvizsgálatára, ha fokozott érdeklődést mutatnak az adott tárgykör iránt 

– magyarázták az elemzés szerzői, akik arra is rámutattak, hogy a kamaszok többsége nem tudja megfelelően megkülönböztetni az olyan kifejezéseket, mint a hoax, félretájékoztatás, propaganda, összeesküvés-elméletek.

„Gyakran összekeverik ezeket a fogalmakat, esetleg szinonimaként kezelik őket” – mutattak rá a szakértők, akik szerint a serdülőkben mindössze akkor keltenek negatív érzelmeket a félretájékoztató tartalmak, ha azok kárt okoznak egy általuk sérülékenynek vélt csoportnak. Ez elsősorban annak tudható be, hogy ezek a témák a legtöbb esetben teljesen kimaradnak az iskolai tananyagból, így a fiatalok fele egyáltalán nem kapott megfelelő képzést ezen a téren.

Fejleszteni kellene a fiatalok mediális műveltségét, valamint a kritikus gondolkodását. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a tanárokat is felkészítsük ezekre a kihívásokra 

– zárták a Gyermekpszichológiai és Patopszichológiai Kutatóintézet munkatársai.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?