November 5-e és 6-a között a Pôtoň Színház felkérésére Léván tartott egy rövid, de annál összpontosítottabb és sokrétűbb mozgástréninget Goda Gábor, a budapesti Artus táncszínház rendező-koreográfusa, aki mozgást, látványt és misztikumot ötvöző, különös színházával a magyarországi, sőt az európai művészeti élet élvonalába tartozik.
Testismeret a kellő pillanatban
Az idő rövidsége miatt Goda nem nagy összefüggéseket, hanem kis részleteket szeretne létrehozni, melyek azonban kiegészíthetik, sőt magyarázhatják egymást. Kezdetként a lélegzés ritmusát kihasználva kellett elernyedni és megfeszíteni a testet. A végtagok egymás párhuzamosait vagy éppen kapcsolódási pontjait megtalálva emelkedtek fel vagy ereszkedtek alá, lazán mozdultak, majd mintha valaki húzná a csuklót és a bokát, szinte megnyúltak, bölcsőt formálva a törzsből. Fontos a ritmus, a lélegzetnek hangja van. Mindig csak célzottan feszes egy-egy testrész – az ernyedtség a cél, függetleníteni kell az egésztől az éppen központi szerepű testrészeket. Az egyszerű földön fetrengés egész jellege megváltozik, ha a testnek a medence lesz a központja, és annak kell előrelendülni az átfordulásnál, a test pedig ellazultan követi. Nem mindegy, milyen sorrendben görögnek a testrészek a medence után, nem mindegy, mi szakadhat el a földtől és mi nem. A testsúly görgeti a testet, s a mozgásnak folyamatosnak, egyenletesnek kell lennie. Fontos a test tengelyének tudatosítása, hogy a fejtetőtől a farcsontig egy egyenes húzódik. A függőlegesek és a vízszintesek rajzolják ki a test szerkezetét és a mozgás jellegét.
„Nem nézünk – érzünk!” – hangzik az instrukció. Minden mozdulatra valamilyen erő kényszerít, fölránt és visszanyom. A súlypontok emelik vagy süllyesztik a testet, s most olyan, mint a homokóra – „átszóródik” egyik oldalról a másikra a súly. Következhet az esések hosszú fejezete; a részletek folyamatos mozgássorrá állnak össze. Fekvés, térd-könyök összeér, négykézláb, sarokülés, föllendül, földre ájul – és elölről. Most a folyamatosság fontos, nem a mozgás minősége. S jönnek az esések saját parancsra, majd a partner kezének a parancsára, később pedig már nem a földre kell érkezni, hanem a másik karjaiba.
„Ne beszéljünk, essünk!” – figyelmeztet Goda. A testeknek kell megérteniük egymást, egymásra érezniük. A párokból az egyik mindig kiürül, a másik feltöltődik, „átlöttyen” az energia egyikből a másikba, és vissza. Lassan szituációkká válik a technika, kezdődik az esés, de már nem lehet megbízni a partnerben, hogy segít-e, vagy magára hagy. A következő zuhanásnál már a fejet fogja föl a társ keze, a simítás az impulzus, követi a tenyér az arcot, és – „egy pillanatra álljunk meg, történet születik”.
Minden, ami lassan már működött, meg kell hogy szülessen hektikus tempóban is, amikor már csak a testnek van ideje gondolkodni. A partnerek egyre dramatikusabb helyzetekben méretik meg testüket. A provokatív, több irányból támadó pillantások előli menekülés „epileptikus rohammá” válik, természetesen eséssel a végén és a már megtanult helyes átperdítéssel. Nem is gondolná az ember, milyen jellemző, hogy valaki miképpen rángatózik. Érzelmek csempésződnek a technikába, emóciókat gerjeszt a technika.
Aztán az egyik partner – megérezve társa érintését csigolyáin – fokozatosan elengedte magát, előredőlt. A másik – a „manipulátor” – összecsomagolta, lábaira helyezte, s ahogy hátratipegett, a magatehetetlen test lecsúszott, és ő a fejénél fogva vonszolta, majd a lábaival a gerince alá lépve a nyakszirtjére nyomta föl partnerét. A végtagok hintáztatása után pedig ránehezedett az ernyedt testre – „grammonként rakva a súlyt a másikra” –, majd fölállítva, fejét fölhúzva sétáltatta kiszolgáltatott társát.
A testek összefüggéseit kell megkeresni, a közös ritmust. Az együttműködés, a kellő pillanat, a pontosság vizsgálatát „elkapós” gyakorlatok szolgálják. S folytatódik a magatehetetlen testek és erőtől duzzadó társaik találkozása. Egylényegűvé válik két személy, egyikük a másikra bízza, feladja magát, de valójában a másik sem tesz másképp, hiszen nem a saját testéből kiindulva mozdul. A közös test cselekszik, és szellemileg is összeolvadnak. Az aktív résztvevő egész testével rakosgatja, csomagolja, igazgatja a passzív másikat. Magán hordozza – „utazzon a test, jusson el valahová”.
A feladatok egyre bizarrabbak lettek. A földön görgő testeken kellett egyensúlyozni, fejeken sétálni, s egyáltalán: a test szabályait kellett felfedezni, s el kellett hinni, sőt bizonyítani, hogy „mindennek meg lehet találni a módját”. Goda Gábor konok, elegáns, a testből kiinduló, épp ezért lehetetlent nem ismerő gyakorlatai lehetővé tették a kényszer szabadságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.