Hip Hop Boyz: Újratöltve

Az a baj, hogy a legtöbb ember szemében a kilencvenes évek menő lány- és fiúcsapatai mind egy kaptafa. Már akkor is az volt, ennyi év távlatából meg főleg. Ráadásul a kritikusok sem tesznek kivételt. Tucatáru, értéktelen slágerzene, amellyel csak a tizenéveseket lehetett becsapni – így jellemzik a repertoárjukat.

Az a baj, hogy a legtöbb ember szemében a kilencvenes évek menő lány- és fiúcsapatai mind egy kaptafa. Már akkor is az volt, ennyi év távlatából meg főleg. Ráadásul a kritikusok sem tesznek kivételt. Tucatáru, értéktelen slágerzene, amellyel csak a tizenéveseket lehetett becsapni – így jellemzik a repertoárjukat.

Való igaz, az elmúlt évtizedben a producerek a könnyű meggazdagodás jegyében futószalagon gyártották a tinibutító lány- és fiúcsapatokat. A nyilvános összeválogatásnál a tökéletes alak és a tánctudás volt a legfontosabb kritérium, az énekhang meg a sokadik. Sőt, az sem jelentett problémát, ha az önjelölt fiatalok ez utóbbival nem voltak megáldva, profi énekesek felénekelték helyettük, amit kellett. Hatalmas botrányt kavart az első, idegen tollakkal ékeskedők lebukása, aztán ehhez is hozzászoktunk, nyílt titok volt, ki énekel, és ki tátog. Világviszonylatban a rádiók a kilencvenes évekből játsszák a legkevesebb dalt, ami önmagáért beszél. Elsősorban az igénytelenség miatt a szakma szégyenévtizedet emleget, a közönség meg általánosít, így nem csoda, hogy az értékek elfelejtődtek, a sok bába között elveszett a gyerek. Ebben a mostoha évtizedben alkotott a Hip Hop Boyz. A maga stílusában jó dalokat készített, viszont a stílus maga, a hip-hop akkor még fokozatos támadásnak volt kitéve. Engem leginkább az zavar, hogy manapság már a trió legnagyobb érdemét is másra ruházzák, holott az vitathatatlan. Legalábbis papíron.

Mindenki azt mondja, hogy a rapzenét Magyarországon Geszti Péterék honosították meg. Nem igaz! Csupán megfertőzték a piacot, a Rapülőket inkább rappelgető popcsapatnak kéne nevezni. Az első ízig-vérig hip-hop banda a Hip Hop Boyz volt. Az igazi, popelemektől mentes rapzene a kezdetekben nem is talált megértő fülekre a magyar honban. Levy T., Real Action és O.G. Duck ’92-ben alapították meg triójukat, bemutatkozó albumuk a következő évben látott napvilágot Soul a rap címmel. Az országos ismertséget a Tizen5 év című felvétellel vívták ki, főleg annak köszönhetően, hogy a klipjét benevezték egy nagy publicitást kapott videoklip-versenybe, ám a dalra épülő második lemezük sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért a PolyGram (mostani Universal) útilaput kötött a talpukra. Emlékszem, a kiadó egyik munkatársa azt panaszolta, hiába öltek sok pénzt a produkcióba, a rap a magyar közönséget még egy ideig biztosan nem hozza lázba. Tévedett. A Hip Hop Boyz az addig csak nemzetközi hanghordozók forgalmazásával foglalkozó Record Expresshez igazolt, és ezzel beindult a slágergyártás: pillanatok alatt piacvezető lett. Pedig a fiúk ennek érdekében nem tettek semmit, a zenéjük az előző két albumukhoz képest alig változott, slágeresebb sem lett. Csak beérett. Akkora sikerük volt, hogy ’97-ben két sláger-válogatáslemezük jelent meg, az egyik a Record Express, a másik az időközben felocsúdott PolyGram kiadásában, ami világviszonylatban is egyedülálló, miközben ugyanebben az évben új stúdióalbummal is jelentkeztek egy harmadik kiadónál, az EMI-Quintnél. A sikereik csúcsán, ’98 őszén úgy gondolták, mindent kihoztak a trióból, és búcsút intettek egymásnak. Az évek során közel félmillió hanghordozót adtak el, s ez önmagában is tekintélyt parancsoló eredmény.

A feloszlás óta eltelt években szerencsére helyreállt a rend a zenepiacon, és a hip-hop is elismert stílus lett. Talán ezért, talán másért, a Hip Hop Boyz az év elején visszatért. A fiúk először klubokban léptek fel, tesztelték, van-e rájuk igény. Rajongótáboruk, az egykori tinédzserek mára felnőttek, s mivel zenéjükkel most is elsősorban a tizenéveseket célozzák meg, egy olyan generációt kell megszólítaniuk, amely nem ismerheti őket – részben a rádiós ignorálás miatt. A közelmúltban új albummal is előrukkoltak. Slágereik „újratöltve”, áthangszerelt változatban hallhatók rajta, két vadonatúj dallal kiegészítve: a Part a tó szélén és a Bújj hozzám címűekkel. Mindkettő lassúbb felvétel. Hogy lesz-e további folytatás – ma még nem tudni. A visszatérésnek ez a legjárhatóbb útja, ha a régi slágerekkel sikerül lázba hozni a fiatalságot, bizonyára az új dalokat felvonultató korong sem marad el. Ha pedig nem sikerülne, akkor sincs gáz. Akkor van egy album, amely az öszszes Hip Hop Boyz-slágert felvonultatja, s a szülők megmutathatják csemetéiknek, később unokáiknak, hogy hajdanán ezért rajongtak. Remélhetőleg nem fogják szégyellni, hogy a Hip Hop Boyz volt a kedvencük. Mert nem is kell!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?