2003 nyarán az egyik amerikai tévécsatorna híradója azzal a bejelentéssel indult, hogy a countryzenei lemezek forgalma közel 20 százalékkal visszaesett az előző év hasonló időszakához képest.
Faith Hill szentjánosbogarai
Az eladási adatok csökkenésének bejelentését követően össznemzeti szégyenérzet lett úrrá az amerikaiakon. Kiderült, a pánik felesleges volt: a vizsgált időszakban a legnagyobb sztárok közül senki sem jelentkezett új anyaggal, s ez rányomta bélyegét a forgalomra.
A 90-es évek végén a szemfüles producerek rájöttek arra, ha a countryzenét egyéb, főleg popzenei elemekkel ötvözik, akkor szinte az egész földgolyón fogyaszthatóvá válik. Az újításoknak köszönhetően néhány előadó világszerte befutott – például LeAnn Rimes, Shania Twain, Faith Hill –, de az USA-ban még legalább fél tucat olyan countryénekes tevékenykedik, akik rendre az eladási lista élén nyitnak, a hanghordozóikból sok millió fogy, a környékünkön mégis tök ismeretlenek.
Faith Hill tündöklése
Az énekesnő leginkább a Pearl Harbor című film betétdalával hódított mifelénk – a There You’ll Be 2001 egyik nagy slágere volt. A Mississippi állambeli Starban látta meg a napvilágot 1967-ben, majd 19 éves korában Nashville-be, a countryzene fellegvárába költözött. 25 is elmúlt, amikor országos ismertségre tett szert. Máig több mint 30 millió albumot adott el, és nehéz volna olyan amerikai zenei díjat említeni, ami ne volna a birtokában. Férje az a Tim McGraw, aki a countryzene első számú férfisztárja, ám ő nem próbálkozott stílusok egyesítésével, ezért a lemezeit nálunk nem is forgalmazzák.
Hill kisasszony az előző popos beütésű albumaival (a ’99-es Breathe és a 2002-es Cry címűekkel, valamint a 2001-ben kiadott slágerválogatásával) világszerte bizonyított, és most visszatért a gyökerekhez. Hatodik stúdiólemezének megjelenését óriási reklámkampány előzte meg a tengerentúlon, sőt, még a szerencse is melléje szegődött. Az Egyesült Államokban nagy érdeklődés közepette a közelmúltban töltötték le az ötszázmilliomodik felvételt a világhálóról, és ez az énekesnő korongjának beharangozója, a Mississippi Girl című dal volt, így ennek kapcsán is a híradások élére került.
Faith Hill európai rajongóinak többsége csalódott a Fireflies (Szentjánosbogarak) címet viselő lemezben, a popzenei kötődése ugyanis csak minimális. Az USA-ban viszont a várakozásnak megfelelően a héten az eladási lista élén debütált: a megjelenés hetében 330 ezer fogyott el belőle. Az énekesnő ezzel hazájában megszilárdította helyét a legnagyobbak – és nem csak a countryzenei csillagok – között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.