„Kisebbségi nyelvek és oktatás Szlovákiában: Történet, jelenlegi állapot és perspektívák” címmel rendeztek nemzetközi konferenciát, amely a nemzetiségi kisebbségek nyelveire és azok szlovákiai oktatására koncentrált. Az esemény az Eperjesi Egyetem Nemzeti Kissebségek Nyelve és Kultúrája Központja szervezésében valósult meg.
A kisebbségi nyelvek és az oktatás kérdése még a globalizált világban is időszerű
A kisebbségek, a kisebbségi nyelvek és az oktatás kérdése a globalizált világban továbbra is időszerű. Ebben a kontextusban a nyelvi, etikai és kulturális sokféleség megőrzése fontos szerepet játszik a társadalomban, ahol az oktatás és a képzés kulcsszerepet kap
– mondta Kónya Annamária, a központ igazgatója.
Kónya Péter, az Eperjesi Egyetem rektora nyitóbeszédében azt hangsúlyozta, hogy Eperjes a kezdetektől fogva különböző nemzetiségek városa.
Itt éltek németek, magyarok, szlovákok, majd később ruszinok, ukránok és romák is. Bizonyos történelmi korszakokban az egyik nemzetiség nagyobb, a másik kisebb számban képviseltette magát. Kevesen tudják, de Eperjes történelmének jelentős részében a szlovákok is kisebbségben voltak
– fejtette ki Kónya.
A rektor emlékeztetett, hogy ez a tény is szerepet játszott abban, hogy közel 15 éve megalapították a Nemzeti Kissebségek Nyelve és Kultúrája Központját, mely az egyetlen ilyen jellegű egyetemi intézet Szlovákiában.
A központ nemcsak a nemzetiségi nyelvek, irodalom és kultúra kutatásával foglalkozik, hanem új hallgatók és szakemberek, főként kisebbségi iskolák nyelvtanárainak képzésével is. Mindez ruszin, magyar és várhatóan a közeljövőben roma nyelveken történik. A tanárképzés rendkívül fontos a kisebbségi oktatás szempontjából is
– tette hozzá Kónya.
Kovács Zoltán, a kisebbségi kormánybiztosi hivatal titkárságvezetője elsősorban az új kor kihívásaira igyekezett rámutatni.
A rendelkezésre álló tényekkel kell dolgoznunk – idősödünk és asszimilálódunk
– emlékeztetett Kovács, hozzátéve, hogy a nemzetiségi jogokat az alkotmány is garantálja, beleértve az anyanyelven való oktatáshoz való jogot. Elmondása szerint jelenleg 763 kisebbségi település található Szlovákiában.
A konferencián az Eperjesi Egyetem több előadója és más intézmények képviselői is felszólaltak, köztük Paul Robert Magocsi, a Torontói Egyetem professzora. A rendezvény a szlovákiai kisebbségi nyelvek jelenlegi helyzetéről szóló tapasztalatok, információk és ösztönzők megosztására is fókuszált.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.