Az Eperjesi Egyetem (PU) az alap- és középiskolákkal együttműködve az eperjesi és kassai régióból rádiós kapcsolatot létesít a Nemzetközi Űrállomás (ISS) legénységével. Az „Egy nap az űrben" elnevezésű tudományos-ismeretterjesztő eseményre január végén kerül sor – közölte Mária Dudová-Bašistová, az egyetem szóvivője.
Az Eperjesi Egyetem kapcsolatba lép a Nemzetközi Űrállomás legénységével
A régió tanulói valós időben technikai szakemberekkel együtt közvetlenül kapcsolódnak majd az űrben lévő legénységhez. Dudová-Bašistová szerint ez egy kifinomult rendszernek és az egyetem épületén elhelyezett antennának köszönhetőek sikerülhet, amely lehetővé teszi a kapcsolat rögzítését, amikor az ISS legénysége a lehető legközelebb halad el a térséghez.
Ez az első ilyen próbálkozás az egyetem történetében. Az ARISS (Amateur Radio on International Space Station) szervezettől érkezett felhívás nyomán valósulhat meg. A projekt koordinátora, Matúš Nemec a PU vezetésével, a Humán- és Természettudományi Kar Fizika, Matematika és Technológia Tanszékével, valamint a rádióamatőr közösség képviselőivel közösen nyújtott be pályázatot a rádiókapcsolat létrehozására az ISS legénységével
- mondta Dudová-Bašistová. A projektet tavaly októberben engedélyezték, azóta pedig intenzív előkészületek zajlanak.
Ez történelmi pillanat nemcsak az egyetem, hanem a teljes rádióamatőr közösség számára is. Örülünk, hogy az egyetem és a helyi iskolák együttműködése lehetővé tette az elképzelés megvalósítását
- mondta Matúš Nemec, a projekt koordinátora. A projekt technikai lebonyolításában az egyetem és a helyi iskolák mellett két rádióklub is részt vesz.
Az űrlegénységgel való kapcsolatfelvétel egy sor, az űr témájával foglalkozó előadás része lesz. Ezek révén a diákok többet tudhatnak meg a rádiós kommunikációról és az űrhajósok életéről az ISS fedélzetén.
Az ARISS világszerte inspirálja a diákokat, hogy érdeklődjenek és karriert válasszanak a tudomány, a technológia, a mérnöki tudományok és a matematika területén. A diákok betekintést nyerhetnek az ISS-en zajló életbe, és tudományos, matematikai tevékenységeken keresztül tanulmányozhatják a Földet az űrből.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.