Magyar-szlovák együttműködés keretében, 2 millió euróból újul meg a kassai Miklós-börtön

foto
Kassa |

2027 nyaráig kell befejeződnie annak az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozásában megvalósuló határon átnyúló projektnek, melynek keretében teljesen megújul a kassai Miklós-börtön. A 2 millió euró összértékű projekt az épület rekonstrukciója mellett a partnerek közötti együttműködésre és az ahhoz szükséges szakmai tapasztalatcserére is lehetőséget biztosít.

Ahogy arra a Kassa Megyei Önkormányzat sajtóosztálya is felhívta a figyelmet, a város egyik legfontosabb történelmi épületének komplex felújítása az épület szerkezetének, valamint a belső és külső berendezéseknek a korszerűsítését is magában foglalja. Ezzel egyidejűleg egy modern kiállítást is létrehoznak, amely betekintést nyújt a börtönrendszer történetébe és a bírósági ítéletekhez kapcsolódó történetekbe. 

Az uniós forrásból származó támogatás teljes összege 1 519 996 euró, ehhez még hozzáadódik az állami költségvetésből, valamint a megye költségvetéséből származó dotáció, mellyel együtt a felújításra szánt összeg eléri a 2 millió eurót. A projektben a kassai Kelet-szlovákiai Múzeum, a Gömör-Kishonti Múzeum, Izsa község és Vásárosnamény városa vesz részt, amelyek együttesen a kulturális örökség megőrzésére összpontosítanak. Az együttműködéshez a Pavol Jozef Šafárik Egyetem és a Művészeti Ipari Iskola is csatlakozott, amelyek új távlatokat nyitnak a kulturális örökség oktatása és népszerűsítése terén. 

Új koncepció

Mint Dominik Béreš, a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója elmondta, az új kiállítás megalkotásakor nehéz volt olyan koncepciót kidolgozni, amely biztosítja az építészeknek a kísérletezés lehetőségét. 

Mindezt úgy, hogy közben megőrizzék a börtön eredeti hangulatát, a titokzatos terek hitelességét is, a modern technika jelentős felhasználásával. A cél a börtönök és az igazságszolgáltatás 16-19. századi történetének vonzó bemutatása. Szeretnénk újjáéleszteni a városi hóhér „munkahelyét”, és hisszük, hogy a projekt végén az új kiállítás elismerésekkel fogja gazdagítani az intézmény történelmét

- tolmácsolta az igazgató szavait a megyei hivatal sajtóosztálya. 

A kölcsönös szakmai ismeretcsere lehetővé teszi a hagyományos muzeológia és a digitális korszak összekapcsolását, közelebb hozva a történelmi örökséget az emberekhez. A projekt emellett oktatási tevékenységekre, szakmai műhelyekre is összpontosít, amelyek elősegítik a tapasztalatcserét és a határokon átnyúló kapcsolatokat is erősítik mind a kultúra, mind a történelem terén. A megye vezetése szerint a projekt új lendületet ad a múzeumi intézmények fejlődésének. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?