Az esélytelenek között

Washington. Pálfi György Taxidermia című filmjét – amely Magyarország hivatalos nevezése a legjobb külföldi film kategóriában a 2008-as Oscar-jelölésre – az esélytelenek közé sorolta a Los Angeles Times szakírója.

Washington. Pálfi György Taxidermia című filmjét – amely Magyarország hivatalos nevezése a legjobb külföldi film kategóriában a 2008-as Oscar-jelölésre – az esélytelenek közé sorolta a Los Angeles Times szakírója. A Taxidermia elsöprő fölénnyel szerezné meg a legtrágárabb filmnek járó Oscart; az amerikai film?művészeti akadémia tagjai menekülnek a vetítésekről – írta Tom O'Neil.

A Times az eddigi kritikák, a jegyeladási adatok, a belső vetítések és a korábbi elismerések alapján igyekezett egyfajta előzetes sorrendet felállítani arról, mely alkotások pályáznak a legnagyobb eséllyel az Oscarra, és melyek a legesélytelenebbek. A lap három csoportra – a kedvencek, a még esélyesek és az esélytelenek kategóriájára – osztotta a nevezett filmeket. A Times 13 filmet sorol a legjobb külföldi filmek között a kedvencek közé. További 26-ról érzi úgy, hogy van még esélye bekerülni abba az öt jelöltbe, amely az Oscar-díjért versenghet majd a filmakadémia képviselőinek döntése alapján. A listát január 22-én hozzák nyilvánosságra. A harmadik, legcsekélyebb remé?nyű alkotások száma 23. Ezek között említi a Times Pálfi György filmjét.

A szakíró a külföldi filmek kategóriájában a Taxidermiával kapcsolatban érez késztetést néhány megjegyzést tenni. A Parti Nagy Lajos novellái alapján készült film nagyapa, apa és a fiú történetét dolgozza fel, a tisztiszolga, az élsportoló és a preparátor mester életét: az egyik szereplő szerelemre, a másik sikerre, a harmadik halhatatlanságra vágyik. Sok magyar szemérmes ismertetéssel szemben a lap kendőzetlenül beszél az alkotásról. „Magyarország jelöltje, a Taxidermia elsöprő győzelemmel... hányás és egyéb testnedvek elsöprő áradatával szerezné meg a legtrágárabb filmnek járó Oscart. A filmben égő pénisz, szex egy kibelezett disznótetemmel és groteszk zabálás látható (minek leszedni az édességekről a csomagolópapírt, amikor így óránként 170-nel több szelet csokoládét lehet felfalni?)” – olvashatja az amerikai érdeklődő.

A Times szerint a Taxidermia a nyers valóságot kedvelő filmrajongók körében már kultuszfilm. „A filmakadémia tagjai azonban – akik másféle szirupos filmeket kedvelnek – menekülnek a vetítésekről” – írta Tom O'Neil.

A nemzetközi fesztiválokon is díjat nyert Taxidermia hivatalos magyar nevezéséről szeptemberben döntött az illetékes bizottság. Pálfi György nagy örömmel, egyúttal szkeptikusan fogadta a döntést. Véleménye szerint filmje a legtöbb olyan értékkel szembemegy, amelyet Oscar-díjjal lehet jutalmazni, szerinte különleges helyzet alakult ki azzal, hogy az ő filmjét küldik az amerikai „álmok városába”. Mint mondta, meglepte a nevezés, mivel alkotásának értékvilága még az amerikai független filmnél is „függetlenebb”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?