Az Auparkban lévő Palace Cinemas legnagyobb vetítőtermében szombaton este díjátadó ünnepséggel ért véget a 7. Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztivál. A szemle ideje alatt 179 mozgóképet mutattak be: ezek 49 országból érkeztek a szlovák fővárosba.
Arattak a színész-rendezők
A rendezésért járó különdíjat a nemzetközi zsűri George Clooney Good Night, and Good Luck című munkájának ítélte oda. A bírálóbizottság a legjobb női főszereplőnek Stephanie James angol színésznőt találta az Életmód című filmben nyújtott alakításáért. A legjobb férfi főszereplőnek járó díj a szomszédba vándorolt: Pavel Liška cseh színész kapta a Boldogság című mozgóképben nyújtott teljesítményéért. A zsűri két alkotásnak ítélt meg különdíjat, a Lazaresca úr halála című román mozgóképnek, amely egy egyedül élő beteg idős férfi különleges esetét meséli el. A másik különdíjas alkotás a Garpastum című orosz produkció, amely vizualitásával fogta meg a zsűrit.
A pozsonyi szemle történetében első alkalommal értékelt diákzsűri is, mely ugyancsak a román filmet találta a legjobbnak.
A FIPRESCI-díjat, vagyis a filmkritikusok díját Liev Schreiber amerikai színésznek ítélték első rendezéséért, melynek címe: Everything Is Illuminated. Schreiber Prágában forgatta a filmjét, s főszereplője A Gyűrűk Urával világhírűvé vált Elijah Wood. Alkotása nemcsak a kritikusoknak tetszett, a nézőknek is: szavazataik alapján az Aranyfácán Közönségdíjat Liev Schreiber vehette át a szombati gálaesten.
A pozsonyi szemle – összehasonlítva más fesztiválokkal – kicsit csendesebb, visszafogottabb. Kezdettől fogva azt vállalta, hogy a minőség közvetítésével és nem a csillagok felvonultatásával fogja szolgálni a filmszerető közönséget. A szervezők azért is választották ezt a szokatlanul késői, téli időpontot, mert így az év termésének legjavát, a más szemléken már bemutatott, díjazott produkciókat tudják beválogatni a programba. Mint például Jean-Pierre Dardenne és Luc Dardenne belga-francia koprodukcióban készült L’Enfant című megrázóan hiteles filmjét egy hajléktalan fiúról és barátnőjéről, amelyet Cannes-ban Arany Pálmával jutalmaztak, s amely ugyancsak szerepel a Oscarra jelöltek listáján. Ám azért sztárvendége is volt az idei szemlének, Vanessa Redgrave angol színésznő, akit nemcsak a művészfilmek kedvelői ismernek, hiszen szerepelt akciófilmben is; bizonyára sokan emlékeznek rá a Mission Impossible című produkcióból. Pozsonyba két filmjét kísérte el, mindkettő fia, Carlo Nero rendezése: az egyik A láz című játék-, a másik a Russia/ Chechnya – Voices of Dissent című dokumentumfilm az orosz– csecsen konfliktusról. Az újságírókkal találkozva Vanessa Redgrave – akiről köztudott, hogy régóta az emberi jogok szószólója – arról is beszélt, hogy amikor 1956-ban Magyarországra bevonultak az oroszok, otthagyta a drámaművészeti főiskolát, hogy ezzel fejezze ki véleményét, illetve tiltakozását. Pozsonyban az angol színésznőt a fesztivál különdíjával jutalmazták a világ filmkultúrájában nyújtott rendkívüli teljesítményéért.
A mustra 263 vetítésére több mint 23 ezren váltottak jegyet. Az idei nagy érdeklődést a múlt hétfői statisztika is sejtetni engedte. A fesztivál történetében – a látogatottságot illetően – minden évben a hétfői nap volt a legroszszabb. Idén viszont hétfőn 2276 nézője volt a szemle vetítéseinek, ami huszonhéttel több érdeklődőt jelent, mint előző nap, vagyis vasárnap – ez először fordult elő a hét év alatt.
A szemlének kísérőrendezvényei is voltak, köztük A filmfesztiválok a TASR objektívjén keresztül című fotókiállítás, amely sztárportrékkal, pillanatfelvételekkel a testvérrendezvények hangulatát igyekezett közel hozni a pozsonyi mustra közönségéhez.
A 8. Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztivál 2006. december 1. és 9. között lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.