Paul Éluard francia költő ma száztíz éve született Eugéne Grindel néven a Párizs melletti Saint-Denisben. Kezdetben a dadaizmus képviselője volt, majd kapcsolatba került a szürrealista mozgalmat megindító költőkkel, akikkel 1938-ig működött együtt.
A szürrealizmustól a közéletiségig
A spanyol polgárháború hatására Éluard lírája egyre elkötelezettebb lett, felhagyott az irodalmi kísérletekkel és művészetében harcos politikai szelleme kerekedett felül. Erőteljesen elutasította a zsarnokságot, s az élet értelmének a boldogság keresését jelölte meg. Franciaország német lerohanása után az ellenállás szellemi vezére lett, a háború alatti köteteit illegálisan terjesztették. Ezek a könyvei a szenvedés és a szolidaritás témáit dolgozták fel és jelentősen hozzájárultak az ellenállás szellemének erősítéséhez. Háború utáni költészetében is ezt a közérthetőbb stílust folytatta. Aktív közéleti tevékenységet folytatott, békekongresszusokra járt, 1948-ban Magyarországon is megfordult. Kései köteteiben egyszerű nyelven, élénk képek segítségével ötvözte a realizmust és a szürrealizmust. 1952. november 18-án halt meg.
Éluard-nak sokan két személyiséget tulajdonítanak. Az egyik a szürrealista költő, a másik pedig az elkötelezett, a realista, aki a „gyakorlati igazság” szolgálatába szegődött, és költői értékeivel irodalmon kívüli, politikai célokat szolgált. Verseit a világ számos nyelvére lefordították, magyarul Illyés Gyula, Rónay György és Somlyó György tolmácsolta műveit. Ő maga két József Attila-verset fordított franciára, és verset írt Petőfi halálának századik évfordulójára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.