Washington atomfegyvert is bevethet

Washington/London/Davos/Bagdad. Az Egyesült Államok külügyminisztere bejelentette: kész akár egyedül is megtámadni Irakot, ha más országok kormányai és az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem hajlandó Bagdad lefegyverzésére.

Nagy-Britanniában egyre többen tüntetnek az iraki háború ellen. Blair miniszterelnök alteregóját a brit légierő Gloucestershire-i állomáshelyéről távolítják el. Reuters-felvételColin Powell a svájci Davosban tartott Világgazdasági Fórumon ismét felszólította Bagdadot, hogy haladéktalanul tárjon fel mindent az iraki fegyverkezésről. Az amerikai politikus újra azzal vádolta az iraki vezetést, hogy kapcsolatot tart az al-Kaida terrorszervezettel.

Egy szakértő szerint az amerikai védelmi minisztérium tervezői atomfegyver korlátozott bevetésének lehetőségét is mérlegelik az Irak elleni esetleges háborúban. William Arkin amerikai katonai szakértő a Los Angeles Timesban olvasható cikkében rámutatott: az atomfegyverek jók lennének arra, hogy háború esetén meggátolják Irakot tömegpusztító fegyverek bevetésében, netán szétzúzzák Szaddám Huszein földalatti parancsnoki központjait, amelyeket másképpen nem lehet megsemmisíteni. Arkin jelezte: már a Donald Rumsfeld védelmi miniszter által 2001 decemberében aláírt titkos dokumentum megnyitotta az utat atomfegyverek bevetéséhez olyan (iraki, illetve észak-koreai, iráni, líbiai és szíriai) célpontok ellen, amelyek képesek ellenállni a hagyományos támadásoknak.

Az El Mundo című spanyol lap szerint Szaddam Huszein iraki elnök egyik Izraelbe menekült testőre, Abu Hamdi Mahmud, átadott az ottani titkosszolgálatnak egy listát, amelyen olyan, titkos raktárakban őrzött tömegpusztító fegyverek szerepelnek, amelyek nincsenek az ENSZ fegyverzetellenőreinek rendelkezésére bocsátott jegyzékben. Abu Hamdi Mahmud állítólag a többi között beszámolt arról, hogy Szaddám vegyi fegyvereket tárol egy félszigeten és Bagdadban, Ramadi közelében pedig olyan gyára van, ahol Észak-Koreából származó Scud rakétákat szerelnek össze. A hírrel kapcsolatban a lapnak nyilatkozó William Tierney, az ENSZ volt fegyverkezési ellenőre kijelentette, hogy „ha az ellenőrök elmennek azokra a helyekre, amelyeket Mahmud megjelölt, Szaddámnak vége, (...) és a háború elengedhetetlenné válik”. A Mahmud által átadott listával kapcsolatban az El Mundo néhány részletet is közölt. A jegyzékben állítólag szerepel öt olyan bunker, amelyeket mesterségesen épített homokdombok alatt alakítottak ki. Az ezekben rejtegetett fegyverek hasonlóak azokhoz az üres robbanófejekhez, amelyeket az ellenőrök nemrég találtak. Ezeket Mahmud szerint hamarosan megtöltötték volna. Egy másik, hatalmas rejtekhely állítólag a bagdadi csatornahálózat alá épített alagútrendszerben van, valamint egy föld alatti hálózatban, amely kínai segítséggel épült Tikrittől északra.

A brit kormányfő szerint még mindig nem elkerülhetetlen a háború Irakkal, ha Szaddám Huszein együttműködik az ENSZ-ellenőrökkel. Az iraki elnök azonban erre nem mutat hajlandóságot, sőt folytatja a tömegpusztító fegyverek kifejlesztését. Brit sajtóértesülések szerint a brit hadsereg feladata lenne az iraki városok megszállása háború esetén. Állítólag Nagy-Britannia és az Egyesült Államok már a háború utáni mozzanatokról egyeztet. A The Sunday Times úgy értesült: Bush elnök a hét végén Camp Davidbe látogató Blairtől 15 ezer brit katonát fog kérni.

Közben egy fiatal, feltehetőleg iraki férfi, késekkel felfegyverkezve, be akart hatolni szombaton Bagdadban az ENSZ fegyverzetellenőreinek szállásául és irodaközpontjául szolgáló Canal Hotelbe, de az épület őrei lefogták. Egy másik fiatalember feltartóztatta a világszervezet ellenőreinek gépjárműoszlopát, erőszakkal bejutott az egyik gépkocsiba, de egyelőre nem ismeretes pontosan, milyen szándékkal tette ezt.

Az ENSZ fegyverzetellenőrei tegnap, egy nappal a Biztonsági Tanácshoz beterjesztendő jelentés előtt, több olyan iraki helyszínen folytattak vizsgálatot, amelyről feltételezték, hogy ott tömegpusztító fegyvereket állítanak elő. Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója arra szólította fel az iraki tudományos élet képviselőit, egyezzenek bele, hogy a szervezet szakértői négyszemközt kikérdezzék őket. Három iraki kutató szombaton nem volt hajlandó alávetni magát a meghallgatásnak, ám a legújabb értesülések szerint akadna egy, aki nyilatkozna.

Közvetlenül az Irakban tevékenykedő ENSZ-fegyverzetellenőrök jelentésének benyújtása előtt Európában gyarapodott az ellenőrök mandátumának meghosszabbítását szorgalmazók száma. Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa egy német lapban azt fejtette ki, hogy a szakemberek számára minden eszközt, valamint az időt is biztosítani kell ellenőrző munkájuk alapos elvégzéséhez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?