Angela Merkel: nem kell több hatalmat adni Brüsszelnek

Berlin |

<p>A német kancellár szerint nem kell bővíteni az Európai Bizottság (EB) jogkörét, hanem inkább a tagállamok közötti együttműködést kell erősíteni.</p>

Angela Merkel a Der Spiegel című német hetilap vasárnapi számában megjelent interjúban hangsúlyozta: az uniós tagállamok jelenleg is alig tudnak egyedül döntéseket hozni bizonyos területeken, például a mezőgazdasági, vidékfejlesztési politikában. "Nem tartom szükségesnek, hogy a következő években még több (döntési) jogot adjunk át a brüsszeli bizottságnak. Francois Hollande francia elnökkel együtt sokkal inkább azt szeretnénk, hogy javuljon a tagállamok közötti koordináció a versenyképesség szempontjából meghatározó területeken" - mondta Merkel.
    Javítani kell az együttműködést például a munkaerőpiaci szabályozásban, a nyugdíjpolitikában, az adóügyekben és a szociálpolitikában - fejtette ki a német kancellár, hozzátéve, hogy a gazdaságpolitikai koordináció nem eléggé fejlett az Európai Unióban (EU), ennek erősítése azonban nem az EB jogkörének bővítését jelenti.
    Merkel nem támogatja azt a felvetést, hogy közvetlen választással töltsék be az EB elnöki pozícióját, és úgy véli, hogy továbbra is az Európai Tanácsnak - az állam- és kormányfők testületének - és az Európai Parlamentnek kell kiválasztania közösen a bizottság vezetőjét. A német kancellár szerint jelenleg arról sem érdemes vitát nyitni, hogy mely más pontokon kellene átalakítani az Európai Unió szerkezetét. "Nem tartanám szerencsésnek, ha elmerülnénk elméleti vitákban arról, hogy miként nézzen ki az EU 10 vagy 15 év múlva. Előttem és az európai polgárok előtt sokkal sürgetőbb kérdések állnak" - mondta Angela Merkel a Der Spiegelnek.
    Arra a felvetésre, hogy egyesek szerint nincs is elképzelése az EU jövőjéről, vagy pedig van, de nem árulja el, mert csak felesleges ellenállást váltana ki vele, és ezért inkább a kis lépések politikáját követi, a német kancellár elmondta: csak lépésről lépésre lehet kiemelkedni a válságból, mert nincsen minden problémát egy csapásra megoldó módszer, de ezeket a lépéseket csak az tudja megtenni, akik tudja, hogy merre akar menni.
    Németország és Franciaország több közös javaslatot terjeszt az EU következő csúcstalálkozói elé. Ezt Merkel és Hollande jelentette be csütörtöki párizsi megbeszélésük után. Az első konkrét javaslat szerint a kormányközi együttműködés erősítése céljából "főállású" elnököt kell állítani az euróövezeti országok pénzügyminisztereit összefogó eurócsoport élére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?