Véres bangladesi túszdráma

Dakka.

Dakka. 23 túszukkal végeztek a dakkai terrortámadás elköve-tői szombatra virradóra a bangladesi főváros két előkelő éttermében, az áldozatok többsége külföldi volt, főleg olasz és japán állampolgár.

Az iszlamista terroristák a két tóparti étterem – a Holey Artisan és az O'Kitchen – vendégei közül mintegy 35-öt ejtettek túszul pénteken késő este, s a halálos áldozatok többségét még az éjjel kivégzésszerűen, egy bozótvágó késsel lekaszabolták – mondták el a túlélő szemtanúk.

A Korán volt a teszt

Előzőleg különválasztották őket a Koránból idézni tudó, szerintük hithű vendégektől. A támadók 20–30 év körüli fiatalok voltak, akik automata fegyverekkel voltak felszerelkezve, egyiküknél kézigránáttal teli táska volt. A bangladesi biztonsági erőknek szombat reggel 13 túszt, köztük egy japán férfit és két Srí Lanka-it sikerült kiszabadítaniuk, miután megrohamozták a helyszínt, és a hadsereg szóvivője szerint 12–13 perc alatt legyűrték a terroristákat és teljes ellenőrzésük alá vonták a helyszínt. 20 külföldi és 3 bangladesi túsz holttestére bukkantak a helyszínen, miután a hadsereg tagjai, valamint a rendőrség kommandósai reggel véget vetettek a több mint tíz órán át tartó túszejtő akciónak, amelyet a Gulsan diplomatanegyed két előkelő éttermében hajtottak végre az iszlamista fegyveresek. A támadás során két bangladesi rendőr is életét vesztette. A túszmentő akció során a hét támadó közül hatot öltek meg a bangladesi különleges erők, egyiküket azonban sikerült élve elfogni. Őt a hírszerzés hallgatta ki.

Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter megerősítette, hogy kilenc olasz – köztük 4 férfi és 5 nő – holttestét azonosították az áldozatok között. A támadást tizedik társuk túlélte. A japán kormány szóvivője hét japán halálát erősítette meg. Szuga Josihide, a miniszterelnöki kabinet főtitkára elmondta, hogy a támadáskor összesen nyolc japán volt az étteremben, s egyiküket lőtt sebbel kórházban ápolják. A japánok a tokiói kormány egy dakkai projektjénél dolgoztak tanácsadóként. Az áldozatok között egy amerikai állampolgár és egy 19 éves indiai nő is volt. A dakkai terrortámadás okozta aggodalmak miatt India néhány keleti és északkeleti államában magas fokú készültségbe helyezték a biztonsági erőket.

„Mély haragot érzek amiatt, hogy annyi ártatlan ember vesztette életét ebben a barbár és gyalázatos terrorcselekményben” – mondta Abe Sindzó japán miniszterelnök. Matteo Renzi olasz kormányfő a nemzet fájdalmas veszteségéről beszélt. „Olaszország egységes marad a radikális iszlám okozta tragédiával szembesülve, és nem fog meghátrálni azoknak az őrültségétől, akik le akarják rombolni mindennapi életünket” – mondta. Sejk Haszina Vazed bangladesi kormányfő élesen elítélte a terrortámadást, és a nemzethez intézett televíziós üzenetében kétnapos nemzeti gyászt rendelt el az eddigi legvéresebb bangladesi merénylet áldozatainak tiszteletére.

Jómódú fiatalok tébolya

Bár a szörnyű merénylet kitervelőjeként az Iszlám Állam dzsihádista szervezet jelentkezett, időközben kiderült, a dakkai terrortámadás elkövetői mind bangladesiek voltak, egy betiltott helyi szervezet tagjai voltak, nem az Iszlám Állam fegyveresei – közölte tegnap a bangladesi belügyminiszter. Aszaduzzaman Khan elmondta, hogy a hét támadó a több mint egy évtizede betiltott Dzsamáati Mudzsahid Banglades (JMB) nevű iszlám fundamentalista csoporthoz tartozott, és nem volt kapcsolatuk az Iszlám Állammal. A rendőrség közölte, hogy öt támadó ismert volt a hatóságok előtt, milicistaként tartották őket számon, és többször is megpróbálták őket letartóztatni. A belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a fegyveresek mind tanult, felsőoktatásban részesült, jómódú családból származó fiatalemberek voltak. Hozzátette, egyikőjük sem volt Korán-iskola diákja. Arra a kérdésre válaszolva, hogy akkor mégis, miért váltak dzsihadistává a tanult fiatalok, a belügyminiszter azt mondta, ez amolyan divattá vált. A hagyományosan mérsékelt muzulmán többségű országként számon tartott Bangladesben az utóbbi időben jelentősen megszaporodott a vallási indíttatású erőszakos bűncselekmények száma. 2013 óta mintegy 25 világi írót, vallási kisebbséghez tartozó személyt, aktivistát és külföldi segélymunkást gyilkoltak meg fegyveres támadók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?