Uniós külügyi csúcs

Brüsszel. Az EU-tagországok külügyminiszterei ma első ízben folytatnak részletesebb vitát az újonnan csatlakozó tagországok várható költségvetési helyzetéről, uniós források szerint azonban nem valószínű, hogy ezúttal sikerülne közös álláspontot kialakítaniuk.

Brüsszel. Az EU-tagországok külügyminiszterei ma első ízben folytatnak részletesebb vitát az újonnan csatlakozó tagországok várható költségvetési helyzetéről, uniós források szerint azonban nem valószínű, hogy ezúttal sikerülne közös álláspontot kialakítaniuk. Az Európai Bizottság néhány hete tett javaslatot a tagországoknak arra, milyen számítási módszereket alkalmazzanak az új tagok költségvetési pozíciójának – az uniós kasszába történő befizetéseik és az onnan kapott támogatások egyenlegének – a megállapításához.

A bizottság munkadokumentuma egyelőre csak a jelenlegi szabályok szerinti be- és kifizetéseket jelzi előre, vagyis nem számol az új tagok költségvetési helyzetének javítását szolgáló visszatérítésekkel.

A mai tanácsülésen három területen kellene dűlőre jutniuk: magának a bizottság által javasolt számítási módszertannak, az előrejelzések megbízhatóbbá tételének, valamint az esetleges költségvetési kompenzációknak az ügyében.

Az előzetes egyeztetések tanúsága szerint nagy a távolság a tagorszá-gok és a tagjelöltek között. Utóbbiak egységesen tartják magukat ahhoz az igényükhöz, hogy nettó költségvetési pozíciójuk a legrosszabb esetben se romoljon a csatlakozás előtti utolsó évhez képest. Egy részük ezt úgy látja megoldhatónak, hogy a tagság első éveiben nem kellene teljes egészében befizetnie a közös költségvetéshez való hozzájárulását, amely csak fokozatosan emelkedne az előírt szintre. Mindeddig azonban semmi jele annak, hogy az unió hajlandó lenne elfogadni ezt az igényt.

Az intézményi ügyekkel kapcsolatos vitákra óhatatlanul árnyékot vet a nizzai szerződés sorsa körüli bizonytalanság. Az ír szavazópolgárok, akik tavaly egyszer már népszavazáson utasították el a szerződést, október 19-én újabb referendumon foglalnak állást róla, s a kilátások pillanatnyilag semmivel sem jobbak, mint az első szavazás előtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?