„Ő nem a te fiad volt!”

Washington. Michael Watres-Bey nem próbálja elrejteni Kendall fiának halála fölött érzett elkeseredését és fájdalmát. A 29 éves Kendall egyike az iraki háború első amerikai hősi halottainak, akkor vesztette életét, amikor az iraki-kuvaiti határon lezuhant egy helikopter. A hadsereg hivatalosan balesetnek minősítette a helikopter elvesztését.

Anecita Hudson és fia a család másik fiúgyermekét, Josephet siratja, akit az iraki televízióban ismertek föl a hadifoglyok között. Az alamogordói (Új-Mexikó) katona kilétét a Pentagon nem hozta nyilvánosságra. ČTK/AP A Baltimore-ban élő fekete muzulmán férfi ellenzi az iraki háborút. Ha alkalma nyílna rá, tudja, hogy mit mondana George Bush elnöknek, és legalább az újságíróknak előadja:

– Jól nézd meg magadnak! – kiáltja dühösen, a kamera elé tartva a fotót, amelyen azóta elesett fia mosolyogva öleli át tízéves gyermekét. – Nem a te fiad volt! – mondaná az elnöknek. Egészen másként reagált a 25 éves Brian Kennedy családja. Brian annak a négy tengerészgyalogosnak egyike volt, akik a lezuhant helikopteren tartózkodtak.

– Életét adta, hogy hozzájárulhasson az iraki nép szabadságához – mondta Brian apja, Mark Kennedy. De hozzátette: – Már most rettenetesen hiányoljuk. Csodálatos ember volt.

A harctéri helyzet fejleményeit és a legújabb fegyverrendszereket ismertető tudósítások közepette az amerikai katonák halála döbbenti rá az embereket a háború gyilkos valóságára.

Michael Waters-Ney elkeseredett szavai az amerikai hadsereg sebezhető pontjára hívják fel a figyelmet. A hadsereg ugyanis főleg szegény és a középosztályhoz tartozó családok fiaiból tevődik össze, alig található soraiban a politikai és a gazdasági elit ifjú nemzedéke. Sok amerikai azért jelentkezik önként katonának, mert a hadsereg válságos időkben is biztos megélhetést jelent. A politikusok által háborús időkben előszeretettel hangoztatott „fiaink és lányaink” hazafias kifejezést csak ritkán lehet szó szerint érteni. A kongresszus száz szenátora közül mindössze egyetlen egynek szolgál fia a hadseregben: Tim Johnson észak-karolinai szenátor Brooks nevű fia a 101. légi úton szállított hadosztály őrmestere. Az egységet Kuvaitból vitték Irakba.

A tavaly őszi döntő szavazáskor, amidőn a kongresszus felhatalmazta az elnököt a háború megindítására, Johnson is gondolt a fiát fenyegető veszélyre – ismerte be később a szenátor. Nehezére esett az igen szavazat. A képviselőház 435 tagja között pedig mindössze három akad, akinek fia a hadseregben szolgál.

– Tulajdonképpen hihetetlen dolog ez – méltatlankodott egy tévékommentátor, hozzátéve: – A hatalmasok messze vannak azoktól, akik kénytelenek veszélynek kitenni magukat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?