Nem adott az unió engedményeket a briteknek

Nincs „á la carte” választható egységes piaci részvétel az Európai Unióból történő kilépésről népszavazáson döntő Nagy-Britannia eseté-ben sem – szögezte le Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az unió 27 tagállama vezetőinek tegnapi brüsszeli megbeszélései után.Brüsszel.

Nincs „á la carte” választható egységes piaci részvétel az Európai Unióból történő kilépésről népszavazáson döntő Nagy-Britannia eseté-ben sem – szögezte le Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az unió 27 tagállama vezetőinek tegnapi brüsszeli megbeszélései után.

Brüsszel. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcstalálkozó zárónyilatkozatát ismertetve elmondta, a 27 tagállam vezetői egyetértettek abban, hogy az uniós egységes piachoz való hozzáférés feltétele, hogy Londonnak a személyek mozgásának szabadságát is el kell fogadnia. Tusk kifejtette: ha megmarad a tőke és az áruk szabad mozgása, a szolgáltatások szabadsága, akkor a személyek szabad mozgásának sem szabad elmaradnia. „A kilépésről és részleteiről csak az után kezdhetünk megbeszélést, ha az Egyesült Királyság elindította a Lisszaboni Szerződés tagországok kilépését szabályozó, 50. cikkében foglalt folyamatot” – tájékoztatott Tusk. A 27-ek vezetői egyetértettek abban, hogy az Európai Uniónak reformokra van szüksége, ami elsősorban a folyamatban lévő intézkedések felgyorsítását jelenti.

Lehűtötték Skóciát

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: Skócia elnyerte a jogot arra, hogy meghallgassa Brüsszel, ugyanakkor az uniónak nincs szándéka beavatkozni a brit belpolitikai folyamatokba. Hozzáfűzte, az Egyesült Királysággal kötött szerződések még nem változnak, beleértve a katonai és védelmi egyezményeket is. Spanyolország teljes mértékben ellenez bármiféle tárgyalást a lehetséges EU-tagságról az unió és Skócia között – jelentette ki Mariano Rajoy spanyol kormányfő.

„Európának nem kemény, hanem nagyon világosan érthető választ kell adnia az Egyesült Királyságnak” – mondta Matteo Renzi olasz miniszterelnök. Kijelentette: a brexit „középtávon a briteknek okoz több problémát, mint nekünk”. Renzi szerint az EU-ból való kilépéshez a populista politika vezetett, amely „ott erősebb, ahol társadalmi válság teremt feszültséget”. Megjegyezte, hogy Olaszországban az ellenzéki 5 Csillag Mozgalom (M5S) és a szélsőséges Északi Liga is a Nigel Farage vezette Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) nézeteit támogatja.

David Cameron szomorú

Az Egyesült Királyságnak és az Európai Uniónak a lehető legszorosabb viszonyt kell kialakítania, miután az előző heti népszavazáson a brit szavazók többsége a közösségből való kilépést választotta – jelentette ki David Cameron brit miniszterelnök. A kormányfő hangsúlyozta, rendkívül „konstruktív, nyugodt és megértő” légkörben zajlott az uniós csúcsvezetők kedd esti egyeztetése. Cameron sajnálja, hogy ilyen eredménnyel zárult a szigetország uniós tagságáról tartott csütörtöki referendum, azonban nem bánta meg annak kiírását. „Bárcsak megnyertem volna a népszavazást, szomorú vagyok emiatt” – fogalmazott a miniszterelnök. Nem tudta viszont megmondani a pontos idejét, hogy mikorra várható a kilépési szándék hivatalos bejelentése. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor leszögezte, az Egyesült Királyságnak nincsenek „hónapjai elmélkedni”, mihamarabb cselekednie kell.

Keménykedő visegrádiak

A visegrádi országok (Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Csehország) az Egyesült Királyság unióból történő kiválásáról szóló döntés nyomán az Európai Bizottság jogkörének korlátozását sürgették Brüsszelben, Varsó pedig egyenesen a bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek a menesztését kérte. A brit kilépés (brexit) mély aggodalommal tölti el a V4-eket, ugyanis a kelet-közép-európai országok Londonban vélték felismerni fő szövetségesüket abban, hogy csökkentsék Brüsszel irányítását az EU felett. Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter feltette a kérdést, hogy az Európai Bizottság vezetésének van-e joga tovább működni, van-e joga rendbe hozni Európát. „Véleményünk szerint nincs” – mondta, hozzátéve: új politikusoknak, új biztosoknak kellene ellátnia a feladatot, de mindenekelőtt új jogokat kellene biztosítani az Európai Tanács számára.

A brexit újabb hatása

Megvonta a bizalmat a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt alsóházi frakciója Jeremy Corbyntól, a párt vezetőjétől, aki azonban nem hajlandó lemondani. Corbyn ellen a Labour-frakció két tagja a brit EU-tagságról tartott múlt heti népszavazás után bizalmatlansági indítványt nyújtott be, az elmúlt napokban pedig a Munkáspárt árnyékkormányénak többtucatnyi tagja lemondott, megpróbálva ezzel is kikényszeríteni a párt vezetőjének és miniszterelnök-jelöltjének távozását. A Corbyn ellen forduló Labour-képviselők azzal vádolják a párt vezetőjét, hogy nem tudta hatékonyan mozgósítani a Munkáspárt támogatóit a brit EU-tagságról rendezett népszavazáson. A szavazás azonban nem kötelezi Corbynt a távozásra. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?