Mennyire veszélyesek a robotrepülők?

Budapest. Rádiójellel irányított egyszerű robotrepülővel, akár egyetlen személy is komoly károkat tudna okozni egy országnak. A szakértő egy ilyen feltételezett esetben a helikoptert véli a leghatásosabb védekező eszköznek a pilóta nélküli gép gyors megsemmisítéséhez.

Budapest. Rádiójellel irányított egyszerű robotrepülővel, akár egyetlen személy is komoly károkat tudna okozni egy országnak. A szakértő egy ilyen feltételezett esetben a helikoptert véli a leghatásosabb védekező eszköznek a pilóta nélküli gép gyors megsemmisítéséhez. A napokban több hírben is szerepelt a pilóta nélküli, automatikus vagy távirányítású minirepülőgépről leszórt biológiai-, illetve vegyi tömegpusztító fegyverekkel feltételezett terrortámadás lehetősége. Még aktuálisabbá teszi a témát az iraki pilóta nélküli repülőgépek ügye, ezeket hallgatta el Hans Blix legutóbbi BT-jelentésében. Márpedig az USA szerint ezekkel a gépekkel biológiai és vegyi fegyvereket lehet célba juttatni. A hírek szerint az al-Kaidának az USA-ban rejtőzködő szakértői a támadást akár helyből is indíthatnák. Az UAV (unmannec air vehicle – pilóta nélküli repülőszerkezet) kategóriába a kézből indítható kis modelltől a robotpilótával repülő bombázóig sokféle szerkezet sorolható. Mostanában azonban a nagyon nagy repülőmodellhez, vagy egy nagyon kicsi repülőgéphez hasonlítható, többnyire a mopedekéhez hasonló motorral hajtott légcsavaros szerkezeteket nevezik így. Kisebb távolságra földi pilótája rádiójelekkel irányíthatja, messzebbre egy betáplált repülési terv szerint, vagy műholdas GPS rendszer alapján navigál. (Az utóbbi ma már a jobb luxusautók kesztyűtartójában is elfér.) Közismert változata a Taszárról is többször a délszláv területek fölé indított RQ-1A Predator. Jelenleg 16 különféle ilyen szerkezet ismeretes különféle államok hadseregeinél. Egy közepes teljesítményű és hatótávolságú megtervezése és elkészítése egyszerű feladat, a lényeges alkatrészek jobb modellező és elektronikai boltokban megvásárolhatók. Mivel aránylag kis sebességűek, rejtett területen lévő nagyobb rétről, betonozott útról, vagy egy gyorsan haladó platós teherkocsiról, esetleg motorcsónakról is elindíthatók. Bár zajosak, de alacsonyan repülnek, így a radarok nem érzékelik, repülőgépről pedig – mert a terepbe olvadnak – nehezen fedezhetők fel. Egyetlen hatásos elhárítóeszköz, (ha már valahol megpillantották) a helikopter, amely – ha föléje repül – akár a rotorszelével is „lelőheti” az UAV-ot. Fegyverzetként jól szétszóródó vegyi vagy biológiai anyagot (például anthrax, ricin) vihetnek, amit a célnál leszórnak, vagy becsapódva terítenek szét. Célpontok lehetnek tömegrendezvények, zsúfolt strandok, közlekedési dugók és így tovább.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?