Megszülettek az elvárt kompromisszumok

New York. Rendkívül optimistán nyilatkoztak tegnap vezető politikusok az iraki demokratikus állam megteremtését célzó újabb, amerikai–brit határozattervezet elfogadásának esélyeiről.

New York. Rendkívül optimistán nyilatkoztak tegnap vezető politikusok az iraki demokratikus állam megteremtését célzó újabb, amerikai–brit határozattervezet elfogadásának esélyeiről. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hosszas huzavona után hétfőn egyetértésre jutott az alapkérdésekben, a szavazást tegnap késő estére, tehát lapzártánk utánra tervezték. A német és a francia diplomácia vezetője a szavazás előtt kijelentette, hogy ők megszavazzák a határozatot. Pozitívan nyilatkozott a kompromisszumos határozattervezetről a pekingi külügyi szóvivő is, de ő nem tett utalást arra, hogyan fog Kína szavazni. John Negroponte amerikai ENSZ-nagykövet, aki július elsejétől országa iraki nagykövete lesz, kitűnő határozatnak nevezte a többször is módosított szöveget. Washington a megegyezés érdekében igyekezett belefoglalni a tervezetbe a BT-tagok elvárásait. Günter Pleuger német ENSZ-nagykövet szerint az amerikai diplomácia „rugalmasságról és kompromisszumkészségről” tett tanúságot. Franciaország és Németország mindenekelőtt azt követelte, hogy az iraki ideiglenes kormány kapjon vétójogot a jelentősebb katonai-biztonsági támadó műveletek felett. A kialakult kompromisszum szerint a bagdadi kormánynak nem lesz ugyan egyértelmű vétójoga, de az amerikai katonai parancsnokságnak egyeztetnie kell az iraki féllel a többnemzetiségű erők nagyszabású akciói előtt. A katonai együtt-működés módozatait az a két levél fejti ki, amelyet Colin Powell amerikai külügyminiszter és Ijád Allávi kijelölt iraki kormányfő intézett a BT-hez. A két levelet függelékként a határozathoz csatolják, és így nemzetközi jogilag kötelező dokumentumnak számít majd.

A BT tagjai már korábban egyetértésre jutottak arról, hogy az amerikai vezetésű többnemzetiségű erő ENSZ-megbízatása automatikusan lejár, mihelyt beiktatják az új alkotmány alapján demokratikusan megválasztott iraki kormányt, amire 2005 végén, vagy legkésőbb 2006 elején kerül sor. A bagdadi kormány a határozat értelmében már előtte is bármikor kérheti a Biztonsági Tanácstól a többnemzetiségű erő mandátumának a visszavonását. Az iraki biztonsági erőket a bagdadi kormány irányítja. A határozatban a BT felhatalmazza az ideiglenes kormány kérésére az országban tartózkodó többnemzetiségű erőt, hogy minden szükséges intézkedést meghozzon a biztonság és stabilitás fenntartásához, a határozathoz csatolt két levélben foglaltakkal összhangban. A BT felkéri az ENSZ tagállamait, a nemzetközi és regionális szervezeteket, hogy katonákkal segítsék a többnemzetiségű erő küldetését. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?