Kétkedő szakértők

Belgrád. Belgrádi és külföldi szakértők erősen kétlik azt, hogy jugoszláv mérnökök cirkáló rakéták fejlesztésében segítik Irakot.

Belgrád. Belgrádi és külföldi szakértők erősen kétlik azt, hogy jugoszláv mérnökök cirkáló rakéták fejlesztésében segítik Irakot. Ugyanis a The Washington Post szerint William Montgomery, az USA belgrádi nagykövete a jugoszláv vezetésnek egy „memorandumszerű” levelet adott át, amelyből kiderül, hogy jugoszláv fegyvergyárak szakértői az elmúlt két évben cirkáló rakétákat fejlesztettek Irakban. A lap idéz egy jugoszláv illetékest, aki szerint jugoszláv mérnökök sugárhajtású hajtóműveket fejlesztettek közepes- és nagy hatótávolságú cirkáló rakétákhoz. A kormánytisztviselő szerint jugoszláv kutatók az elmúlt másfél évben több alkalommal jártak Irakban, hogy befejezzék a megkezdett munkálatokat. A fejlesztésről szóló szerződést a Jugoimport nevű belgrádi állami vállalat kötötte az Al Fatah nevű céggel, és a megállapodást öt kisebb jugoszláv vállalat – Infinity, a Brunner, a CVS, a Temex és az Interdeal – révén teljesítette (a Jugoimport az a vállalat, amely állítólag közvetítőként lépett fel a boszniai szerb Orao cég és az iraki fegyveripar közötti katonai együttműködésben). Hasonló értesüléseket szerzett a Blic, írása szerint jugoszláv kutatók nemcsak Irakban, hanem Líbiában is fejlesztettek cirkáló rakétákat.

Belgrádi kormánytisztviselők egyelőre nem reagáltak a The Washington Post és a Blic írására, mondván, meg kell várni a Jugoimportnál, illetve a jugoszláv fegyvergyáraknál kezdődött vizsgálatok végét. Miroszlav Lazanszki belgrádi katonapolitikus kétli, hogy jugoszláv szakértők cirkálórakéták fejlesztettek volna Irakban, mert Jugoszláviának hagyományos rakéták gyártásához sincsenek műszaki adottságai. A világon csak öt ország gyárt cirkáló rakétákat, és még Kína sem képes ilyen fegyverek előállítására.

Charles Heimann, a Janes World Armies tekintélyes brit katonai szaklap munkatársa hasonló véleményen van. A BBC-nek nyilatkozva azt mondta: tudomása van arról, hogy Jugoszlávia és Irak között folyik valamiféle katonai együttműködés, de aligha valószínű, hogy cirkáló rakéták fejlesztéséről lenne szó. Heimann szerint jugoszláv mérnökök az iraki légvédelmi rendszer karbantartását végzik, s talán MiG típusú vadászgépeket is korszerűsítenek. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?