Irakban visszaállítják a halálbüntetést

Bagdad./New York/Varsó/ Washington. Irak visszaállítja a halálbüntetést a június 30-i hatalomátadás után. Ezt tegnap közölte az új átmeneti kormány igazságügy-minisztere, jelezve, hogy a büntetésnem sújthatja a volt diktátort, Szaddám Huszeint is.

Bagdad./New York/Varsó/ Washington. Irak visszaállítja a halálbüntetést a június 30-i hatalomátadás után. Ezt tegnap közölte az új átmeneti kormány igazságügy-minisztere, jelezve, hogy a büntetésnem sújthatja a volt diktátort, Szaddám Huszeint is. Málek Dohán al-Haszan az AFP-nek kifejtette: a halálos ítéletet Irakban csak felfüggesztették, de a szuverenitás iraki kézbevétele után semmi nem kényszeríti őket e felfüggesztés fenntartására. „Egészen konkrét esetekre kívánjuk visszaállítani” – mondta a miniszter.

Hosjar Zebari iraki külügyminiszter New Yorkban egy sajtónyilatkozatában úgy vélte, Szaddám Huszein és bűntársai bírósági tárgyalásának gyors lebonyolítása sokakat elrettentene azoktól a terrorcselekményektől, amelyek jelenleg sokkhatás alatt tartják Irakot. Azonban hozzáfűzte, hogy a bűnvádi felelősségre vonás folyamatának mielőbbi elindítása egyelőre az amerikaiak ellenkezésébe ütközik.

Foglyok újabb csoportját, mintegy 320 főt engedtek szabadon tegnap az Irakot megszállva tartó erők a Bagdad nyugati külvárosában fekvő, hírhedt Abu Graib börtönből – közölték amerikai katonai forrásból. Az őrizeteseket buszokon Irak szunnita többségű területének két településére, Tikrítbe és Ramádiba szállították.

Két lengyel állampolgárt öltek meg az iraki fővárosban – jelentette be tegnap a lengyel külügyminisztérium. A két lengyel egy amerikai biztonsági cég polgári alkalmazottjaként dolgozott Irakban, s egy lövöldözésben vesztette életét. Egy harmadik lengyel állampolgár megsebesült.

Egy tegnap délutáni összesítés szerint közel húsz iraki vesztette életét a hét végén lezajlott harcokban. Tegnap hajnalban támadás ért egy iraki rendőrőrsöt Bagdadtól nem messze: csak ebben az akcióban 13 ember halt meg, tíz megsebesült. A főváros síiták lakta negyedében, Szadrvárosban öt iraki civil halt meg, 19 megsérült.

Ijád Allávi, az új iraki kormányfő a többnemzetiségű erők maradása mellett foglalt állást. „Addig kell Irakban maradniuk, amíg az ország képessé nem válik arra, hogy egyedül kezelje a biztonsági ügyeket” – mondta és közvetett formában egy évben szabta meg ennek legrövidebb időtartamát. Szerinte egy év múltán újra kell tárgyalni a dolgokat az ENSZ Biztonsági Tanácsával, „de a tekintetben hajthatatlanok vagyunk, hogy a többnemzetiségű erőket az irakiakkal együttműködésben alkalmazni kell hazánk biztonságának szavatolására ellenségeinkkel szemben”. Ami a szuverenitás június 30-án esedékes átadása utáni időszakot illeti, Allávi a „teljes és részletekbe menő együttműködés” formuláját tartja megfelelőnek a koalíciós és az iraki erők viszonyára, s nem hajlandó iraki vétójogról beszélni. Az együttműködés az ő megfogalmazása szerint azokra az esetekre vonatkozik, amikor a koalíció csapatai támadó vagy védekező pozícióban vannak.

Colin Powell amerikai külügyminiszter tegnap megerősítette: az ENSZ BT Irakra vonatkozó új határozata az amerikai vezetésű többnemzetiségű erők jövő év vége előtti távozását írja majd elő. Powell szerint a határozat végleges szövege – amelyet várhatóan az elkövetkező néhány napban fogadnak el – ki fogja mondani, hogy a koalíció megbízatása valószínűleg akkor ér véget, amikor – 2005 végére – befejeződik az alkotmány elfogadását és a szabad választások megtartását lehetővé tevő politikai folyamat. A határozat, amelynek (harmadszor) módosított szövegét napok óta körözik az ENSZ székházában, szentesíti a teljes szuverenitás június 30-ai átadását Iraknak és elismeri valamilyen nemzetközi jelenlét fenntartásának szükséges voltát a biztonság szavatolására „a szuverén iraki kormány kérése alapján” – tájékoztatott az amerikai diplomácia első embere.

Ezzel függ össze, hogy helyi idő szerint tegnap délutánra összehívták a ENSZ BT-t az iraki ügyek megtárgyalására. Az ülés lapzártánkig nem ért véget. Diplomáciai értesülések szerint a testület 15 tagja konzultatív jellegű tanácskozásán megvizsgálja az átmeneti iraki kormányzat vezetőinek és az Irakban szolgálatot teljesítő amerikai haderő parancsnokainak a leveleit. Újabb vitát folytatnak a témakörrel foglalkozó amerikai–brit (a Powell által említett) határozattervezetről is. (MTI, t, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?