Határozott fellépés a halálhajók ellen

<p>Luxembourg/Catania. Az Európai Bizottság tízpontos azonnali cselekvési tervet terjesztett az illetékes miniszterek elé a földközi-tengeri menekültválság enyhítésére. Őrizetbe vették az olasz hatóságok a vasárnapi földközi-tengeri hajókatasztrófa két túlélőjét, akiket embercsempészettel gyanúsítanak.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Dimitrisz Avramopulosz, az EU-bizottság belügyi biztosa az EU kül- és belügyminisztereinek luxembourgi együttes ülését követően közölte: a terv első pontja, hogy meg kell erősíteni a jelenleg folyó műveleteket a Földközi-tengeren, a Tritont és a Poseidont. Avramopulosz konkrét számokat nem említett, csak arról beszélt, hogy az uniós határőrizeti ügynökséget, a Frontexet meg kell erősíteni és bőkezűbben kell finanszírozni. Emellett az akcióterv például az embercsempészek hajóinak elkobzását és megsemmisítését javasolja.

Riasztó statisztikák

A tervezett EU-intézkedések között az is szerepel, hogy az uniós határőrizet munkatársai kitelepülnének a leginkább érintett Olaszországba és Görögországba segíteni a menedékkérelmek feldolgozását, miközben a tagállamok vállalják, hogy minden migránstól ujjlenyomatot vesznek, és megfontolják sürgősségi letelepítési mechanizmusok alkalmazását. Holnapra rendkívüli uniós csúcstalálkozót hívott össze Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a vasárnapi hajókatasztrófa miatt, amelyben 700, de nem kizárt, hogy kilencszáznál is több menekült halt meg. Hétfőn menekülteket szállító további hajók is bajba kerültek. Tavaly mintegy 3500 bevándorló halt meg a Földközi-tengeren, idén eddig 1300–1400-an vesztek a tengerbe. Tavaly 218 ezer bevándorló jutott át a tengeren, idén pedig április derekáig 31,5 ezer.

Őrizetbe vették az olasz hatóságok a vasárnapi földközi-tengeri hajókatasztrófa két túlélőjét, akiket embercsempészettel gyanúsítanak, mert az illegális bevándorlókat szállító, szerencsétlenül járt halászhajó legénységéhez tartoztak. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) és a Nemzetközi Migrációs Szervezetnek (IOM) a képviselői úgy nyilatkoztak, 800 halottja lehetett a tragédiának. A tragédia 27 túlélője hétfőn este érkezett a szicíliai Catania kikötőjébe, ott állították elő a tunéziai és a szíriai nemzetiségű gyanúsítottakat, akik közül az előbbi a hajó feltételezett kapitánya volt. A túlélők mindegyikét meghallgatták az UNHCR és az IOM olaszországi képviselői is. Ezt követően mindketten úgy nyilatkoztak, a vallomások alapján az valószínűsíthető, hogy a hajón „valamivel több mint 800-an” tartózkodtak. Elmondásuk szerint a tanúk arról is beszámoltak, hogy a hajón utazók között szíriaiak voltak a legtöbben, de mintegy 150 eritreai és számos szomáliai menekült is tartózkodott a fedélzeten. A túlélők között továbbá mali, gambiai, szenegáli és bangladesi állampolgár is van.

Tengeri mentés félgőzzel

A 2013-as, több mint 300 életet követelő lampedusai katasztrófa után Olaszország felállított egy nagyobb tengeri megfigyelőrendszert, Mare Nostrum néven, havi 9,5 millió eurós költségvetéssel és több mint ezer fős létszámmal. A Mare Nostrum program keretei között szinte az egész Földközi-tengert figyelték drónokkal, repülőkkel és hajókkal, és több mint százezer menekültet mentettek ki a vízből. De csak egy évig működött ez a program: annyira népszerűtlen volt politikailag a bevándorlóellenes hangulatban, hogy inkább nem hosszabbították meg a finanszírozását. Most az EU finanszíroz egy sokkal kisebb programot, a Tritont. Ez csak a Líbia, Málta és Olaszország közötti vizekre koncentrál, a költségvetése a Mare Nostrum harmada csupán, és csak néhány helikopterrel és part menti hajóval működik. Tavaly november óta így is megmentették húszezer ember életét.

Katonai erő és több pénz

A The Times tekintélyes konzervatív brit napilap szerint az Európai Uniónak katonai erővel kell fellépnie az Európába irányuló földközi-tengeri embercsempészet ellen. Az EU-nak a legutóbb történtek után közös fellépéssel kell csapást mérnie az embercsempészek üzleti modelljére, szembeszállva azzal az alapeseti feltételezéssel, hogy azok a hajók, amelyek nem süllyednek el a tengeren, mindenképpen kiköthetnek Európában. Európa déli határainak védelme ahhoz az erőfeszítéshez hasonlítható, amelyet az Egyesült Államok fejt ki Mexikóval közös határának ellenőrzésére, csak éppen az amerikai határőrség ehhez 300-szor akkora havi költségvetési támogatást kap, mint amennyit az EU a Földközi-tengeren jelenleg működő járőrszolgálatra fordít – áll a The Times írásában. (MTI, 444.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?