Hangnézőben a hangyafarmon

Pozsony.

Pozsony. A vakáció idejére négy érdekes, tanulságos interaktív kiállítást kínál a Bibiana a gyerekeknek és szüleiknek.

A tárlatokon játékos formában ismerkedhetnek meg a város, a városi közösségek életével, képet kaphatnak arról, hogyan alakultak ki a kertek, hogyan születtek az egyes kerttípusok, szellemes hanginstallációk révén betekintést nyerhetnek az akusztika szabályaiba, valamint eredeti illusztrációkat és mesekönyveket nézegetve elmélyedhetnek az EU országainak népmesekincsében.

Az utóbbi, klasszikus elrendezésű kiállításon magyar könyveket is felfedezhet a látogató: A nap lánya – Északi népek meséi, A tizenkét királykisasszony – Erdélyi magyar népmesék című kötetet, valamint Benedek Elek Táltos Jankó című könyvét.

A hangok világa

A Lássuk a hangokat! című összeállítás szórakoztató formában tanítja meg a gyerekeket hallani, értelmezni és látni a hangokat. Egy hangdoboz tetején elhelyezett különféle anyagok (vízfelület, homokréteg) berezegnek bizonyos, a dobozban felhangzó hangokra. A rezgés során kialakuló különféle formák vizualizálják a hangokat. A látogatók megtapasztalhatják, hogy különféle anyagok (fa, fém) miként vezetik a hangokat. A kiállítás rendezői hallhatóvá teszik, hogyan érzékeli a hangokat a bálna vagy a denevér. Egy szellemes modellen pedig azt illusztrálják, miként működik az ember „hallókészüléke”, a fülünk.

Perzsiától Ligetfaluig

A kertművészet kialakulásának és fejlődésének történetét Perzsiától Egyiptomon, Mezopotámián át egészen Ligetfaluig követhetik nyomon a látogatók. A kerttörténetet és -művészetet bemutató kiállítás két részből áll. Az egyik, az „elő” a Bibiana udvarán járható be. Megfigyelhető, hogy a ma embere milyen dísznövényekből, milyen formában és módon igyekszik esztétikus zöldövezetet kialakítani maga körül. Példák láthatók arra, hogy a kertre vágyók hányféle eszközt, tartályt, dobozt alkalmaznak, használnak ki szellemesen, hogy egy maréknyi földben parányi virágzó kertecskét teremtsenek. Az épületben a különféle színűre festett és különféle díszítőelemekkel ízlésesen berendezett termekben a látogató papírvirágokat ültethet, játékosan szerezhet hasznos információkat ötletes növényhatározókból, a madárlakban elhelyezett kalitkákba bekukkantva azonosíthatja az ott lakókat, de azt is megtapasztalja, milyen körülmények között cseperednek fel a fiókák, ha befészkeli magát egy színes óriásfészekbe. Onnan kibújva elbolyonghat egy mű sövénylabirintusban, s ha kijut, kaktuszokkal sakkozhat egy óriási kerti sakktáblán.

Lüktető város

Ez a rész arra ad lehetőséget, hogy a gyerekek átlássák a város létét. Kreatív módon, játékos formában ismerjék meg a város nyüzsgő életét, képet kapjanak a kulisszákról is, amelyek nem láthatók, de szükségesek a város működéséhez, infrastruktúrájához – mint például a szennyvízcsatornák. A városi kirándulás madártávlatból indul. Az utcák, a panelházak szövevényének bejárásával, felidézve a város zajait-hangjait eljut egészen a gyerekszobákig. Annak illusztrálására, hogy a városihoz hasonló közösség létezik az állatvilágában is, az Élő város alkotói kialakítottak egy hangyafarmot (formikáriumot) – hogy a városi gyerekek megcsodálhassák a szorgos hangyák életét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?