Haditudósítók kálváriája Irakban

Washington/Bagdad. Peter Arnett veterán amerikai haditudósító interjút adott az iraki televíziónak, a Pentagon szerint az iraki hatalom manipulálta őt. Megkerült a hét olasz riporter, nem bántak velük rosszul az iraki hatóságok. A magyar származású Gaby Rado halálát gyászolja a Channel 4 News szerkesztősége.

Peter Arnett Peter Arnett az interjúban kijelentette: az Irak elleni, amerikaiak irányította háború első terve kudarcot vallott. Az Arnettet foglalkoztató amerikai médiumok utólag közölték, hogy a neves, Pulitzer-díjas újságíró – a még Bagdadban dolgozó kevés amerikai televíziós tudósítók egyike – „kollegialitásból adta az irakiaknak az interjút. Az amerikai védelmi minisztérium hivatalosan nem reagált az interjúra, egy névtelenül idézett tisztségviselő azonban célzott arra, hogy szerinte Arnettet az iraki hatalom manipulálta.

Arnett foglalkoztatói, az NBC amerikai televízió, ennek kábeltelevíziós leányvállalata, az MSNBC, és a National Geographic Explorer vasárnap közös közleményben leszögezte: az újságíró „szakmai szívességből” adott rögtönzött interjút az iraki tévének, amint ezt sok más sajtóorgánummal is megtette már szerte a világon. Megjegyzései elemző jellegűek voltak, és nem többek – olvasható a közleményben. Arnett az interjúban – amelyből több amerikai kábeltelevízió közölt részleteket – azt mondta: az amerikai haditervezők rosszul ítélték meg az iraki erők eltökéltségét. „Amerika most újraértékeli a háború állását, ami miatt az talán egy héttel elhúzódik, és átírja a háborús tervet. Egyre többen megkérdőjelezik azt, ahogyan Bush elnök irányítja a háborút, és egyre többen ellenzik a hadjáratot. Az Egyesült Államokban látják tudósításainkat arról, hogy hány polgári áldozat van, látják az iraki ellenállást. Ez támpontot ad az érveléshez azoknak, akik ellenzik a háborút, akik megkérdőjelezik Washington politikáját.”

Amerikai sajtójelentések szerint Arnett az interjúban dicsérte Bagdadot az újságírókkal való bánásmódjáért, de nem tett említést azokról az újságírókról, akiket az iraki hatóságok bebörtönöztek vagy kiutasítottak az országból – írta a Reuters. Az 1991-es első Öbölháború idején az akkori amerikai vezetésnek – id. George Bushsal az élen – nem nagyon voltak ínyére Arnett haditudósításai, s burkoltan céloztak arra, hogy az újságíró az iraki propaganda eszközévé vált.

Vasárnap Bagdadban bukkant fel az a hét olasz újságíró, akinek pénteken veszett nyoma Bászrában. Az iraki hatóságok nem bántalmazták a csoport tagjait, sőt a háborús időkhöz illő, szigorú büntetés helyett egyszerűen illegális bevándorlóknak minősítették őket. Mivel Irak a foglyul ejtett haditudósítókat továbbra sem tekinti újságírónak, Francesco Battisini, a Corriere della Sera riportere írásos élménybeszámoló helyett csak szóban, Bagdadban akkreditált kollégái révén számolhatott be a nem mindennapi kalandról. Elmondása szerint hetedmagával, vízum nélkül, Kuvaitban bérelt terepjárókkal próbált bejutni Bászrába. Az odavezető úton két brit ellenőrző poszton igazoltatták őket, majd áthajtottak egy iraki őrálláson is. (Más forrásokból úgy tudni, hogy a tíz főből álló csapat három dzsippel utazott, ám az irakiak az utolsó autót visszafordították.) Az ostromlott városba simán bejutott olaszok akkor buktak le, amikor egy közlekedési rendőrtől a helyi vöröskeresztes kirendeltség felől érdeklődtek. Egy Baath-pártaktivistának azonban szemet szúrtak, ezért az egyik pártszékházba kísérték őket. Itt megkérdezték tőlük, hogy az ő hazájukban nem illő-e engedélyt kérni, ha be akarnak térni valaki házába, s vajon nem a főbejáratot szokás-e használni. Erre ők azt felelték: nem tudták, hogy nyitva van-e az ajtó. Miután a kihallgatás során tisztázódott, hogy a hívatlan látogatók itáliai újságírók, közölték velük: „mostantól fogva az iraki kormány vendégei”. A hét olaszt egyenként is kihallgatták, majd a fővárosba szállították egy olyan úton, amely teljes egészében iraki ellenőrzés alatt áll. A kalandból szerencsésen kikeveredett tudósítók egyébként arról számoltak be vasárnap, hogy Bászra központjában láttak ugyan romokat, de a közlekedés folyamatos volt, az üzletek nyitva tartottak. Angol vagy amerikai katonát távolról sem láttak. Az újságírókat tegnap kiutasították Irakból.

Gaby Rado TASR/AP-felvétel Budapesti születésű tudósító halálát gyászolja az egyik legrangosabb brit hírműsor, a Channel 4 News szerkesztősége. Gaby Rado holttestét vasárnap reggel találták meg az észak-iraki Suleimaniyában, az Abu Sanaa hotel parkolójában. A rendkívül jól tájékozott, eredeti és népszerű külföldi tudósító a szálloda tetejéről zuhant a mélybe. Első hírek szerint halálának nincs közvetlen köze a harci cselekményekhez. A kurd ellenőrzés alatt álló nagyváros a frontvonaltól több mint nyolcvan kilométerre van. Gaby Rado az elmúlt hetekben a kurd harcosok és a koalíciós csapatok akcióiról tudósította a Channel 4 News adását. A kétgyermekes Rado 1985-ben került a számos tévécsatornát, köztük a Channel 4 Newst is kiszolgáló ITN hírgyártóhoz. Az elmúlt években különösen a kelet-közép-európai átalakulást nyomon követő riportjaival tűnt ki, és emlékezetes tudósításokat küldött a balkáni, majd az afganisztáni háborúról. (MTI, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?