G7: tartanak az új válságtól

Isze-Sima. A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 csúcstalálkozóján nézetkü-lönbség alakult ki a globális gazdasági válság megismétlő-désének kockázatáról.

Isze-Sima. A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 csúcstalálkozóján nézetkü-lönbség alakult ki a globális gazdasági válság megismétlő-désének kockázatáról. Észak-Koreáról is tárgyalt Obama és a japán Abe a G7-találkozón.

A világ legfejlettebb 7 nyugati országának (G7) csúcstalálkozóján Abe Sindzó japán miniszterelnök a Lehman Brothers amerikai bank összeomlásával indulóhoz hasonló nagyságrendű, globális krízis megismétlődésének kockázatára figyelmeztetett. A kormányfő azt mondta, „a világgazdaság válaszút elé került, és ha nem jó döntéseket hozunk a gazdaság stabilizálása érdekében, akkor olyan válsággal nézhetünk szembe, ami túlmutat a szokásos gazdasági ciklusokon”. A kormányfő közölte, 2014 óta a nyersanyagárak 55%-kal csökkentek, ami azonos azzal, ami a Lehman Brothers bedőlése előtt és után volt tapasztalható.

A világnak szolidárisnak kell lennie Európával, nem szabad hagynia, hogy egyedül birkózzon meg a menekültválsággal – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a japán Isze-Simában zajló találkozón. Tusk azt mondta, az európai országoknak segítségre van szükségük, hogy megbirkózzanak a közel-keleti válságövezetekből és Afrikából érkező emberáradattal. Felhívta a figyelmet arra, hogy a második világháború óta most a legnagyobb a menekültek és menedékkérők száma. Azoknak, akik bírálják Európát, inkább el kell gondolkodniuk, hogyan tudnának nagyobb segítséget nyújtani neki – tette hozzá.

Barack Obama amerikai elnök és a házigazda Abe Sindzó megegyezett arról, hogy megerősítik védelmi együttműködésüket az Észak-Korea jelentette fenyegetés ellenében. A kétoldalú találkozó után a japán miniszterelnök közölte: nem tervezi, hogy Obama mára tervezett hirosimai látogatásához hasonlóan az USA számára szimbolikus jelentőséggel bíró Pearl Harborba utazzon. A G7-ek csoportjába nem tartozó Kína figyelmeztette a csúcstalálkozó résztvevőit, hogy tartózkodjanak olyan felvetésektől, illetve lépésektől, amelyekkel csak fokoznák a térségbeli feszültséget. Kiszivárgott értesülések szerint a vendéglátó Japán kezdeményezésére Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és az Egyesült Államok csúcstalálkozójának napirendjén szerepelt a Dél-kínai-tenger és a Kelet-kínai-tenger biztonságának, a szabad hajózhatóság kérdésének megvitatása is. A Dél-kínai-tengeren az utóbbi időben végzett kínai zátony- illetve szigetfeltöltéseket, illetve az azokon kialakított, védelmi célokat is szolgáló infrastruktúrát elsősorban Washington nézi rossz szemmel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?