Fegyvereket adnak Líbiának

Bécs. Az azeri és az örmény államfő egyetért abban, hogy teljes tűzszünetre van szükség Hegyi-Karabahban és környé-kén.

Bécs. Az azeri és az örmény államfő egyetért abban, hogy teljes tűzszünetre van szükség Hegyi-Karabahban és környé-kén. Az USA és más hatalmak, valamint a szomszédos országok készek fegyvereket szállítani Líbia nemzetközileg elismert kormányának.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, Szerzs Szargszján örmény és Ilham Aliyev azeri elnök Bécsben először találkozott a hegyi-karabahi harcok kiújulása óta. Abban állapodtak meg, hogy júniusban döntenek a következő államfői találkozó időpontjáról, valamint, hogy felkérik az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), hogy dolgozzon ki tervet a jelenleg hatályban lévő tűzszünet megsértéseinek kivizsgálására. A tűzszüneti megállapodásnak sikerült megakadályoznia, hogy a két ország ismét nyílt háborút indítson egymás ellen, de a helyiek éjszakánként így is szórványos harcokról és halálos áldozatokról számolnak be. Lavrov azt mondta: úgy látja, hogy mindkét fél érzi a kompromisszum szükségességét, Oroszország pedig megteszi, ami tőle telik. A többségében örmények lakta Hegyi-Karabah az 1990-es évek elején – Örményország támogatásával vívott – véres háború nyomán szakadt el Azerbajdzsántól. Az 1994-ig tartó háborúban 30 ezer ember vesztette életét, és százezrek kényszerültek menekülésre. A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta a terület függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még maga Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a karabahi enklávét, ahogy lényegében Örményország is. Az 1994 óta érvényes fegyvernyugvást mindkét oldalon rendszeresen megsértik.

Több mint 20 állam magas rangú diplomáciai képviselői ugyancsak Bécsben két további égető témakört vitattak meg: a líbiai és a szíriai konfliktust. Az Egyesült Államok és más nagyhatalmak, valamint a szomszédos országok készek fegyvereket szállítani Líbia nemzetközileg elismert kormányának az Iszlám Állam és más terrorista szervezetek elleni harcához – erről a bécsi nemzetközi konferencián döntöttek , melyen jelen volt John Kerry amerikai külügyminiszter is. A résztvevők teljes mértékben támogatják az új líbiai kormány törekvését, hogy megszűnjön a 2011 óta érvényben lévő fegyverembargó, illetve kivételeket sürgetnek majd az ENSZ-ben alóla. Kerry szerint „kényes egyensúlyt” kell fenntartani, hogy miközben felfegyverezik a nemzetközileg elismert egységkormányt, elzárják a szélsőségeseket attól, hogy fegyverekhez jussanak. A megbeszéléseken részt vett a líbiai egységkormány vezetője, Fájez esz-Szarrádzs is, és bejelentette, hogy kormánya hamarosan beterjeszti az általuk kívánt fegyverek listáját. A Tripoliban március végén az ENSZ közvetítésével létrejött új egységkormány fennhatóságát a kelet-líbiai Tobrukban működő, a nemzetközi közösség által elismert parlament egyelőre nem fogadta el hivatalosan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?