Európai Függetlenségi Nyilatkozatra lenne szükség

Brüsszel. Az Európai Unió jövőjének alapelveiről tanácskozó testület, a konvent elnöke, Valéry Giscard d’Estaing azt javasolja, hogy a készülő európai alkotmány szövegébe foglaljanak egy olyan szakaszt, amely lényegében európai függetlenségi nyilatkozatnak tekinthető.

Brüsszel. Az Európai Unió jövőjének alapelveiről tanácskozó testület, a konvent elnöke, Valéry Giscard d’Estaing azt javasolja, hogy a készülő európai alkotmány szövegébe foglaljanak egy olyan szakaszt, amely lényegében európai függetlenségi nyilatkozatnak tekinthető.

Néhány tagállam magatartása – magyarázza Giscard d’Estaing, egykori francia köztársasági elnök a javaslatot – felveti az EU-n belüli összetartás kérdését. Fokozatosan el kellene jutni az EU-n belüli szolidaritás egy olyan szintjére, ahol vitás helyzetekben az unió – a közösség egészének – szempontja nyíltan vállalt és hirdetett elsőbbséget élvez. Jelenleg még sok tagállam a nemzeti szempontoknak igyekszik elsőbbséget biztosítani.

„Nekünk Európát európaivá kell tennünk. Az Európai Uniónak meg kell határoznia önmagát mint önálló politikai egységet a XXI. században. Ez az EU nem függhet a tagállamok pillanatonként változó politikai irányvonalától, sem az egyes tagállamoknak az Amerikai Egyesült Államok részéről élvezett támogatásától. A legtöbb európai vezető ugyanakkor egyetért abban, hogy az EU megerősödésének nem az Egyesült Államokkal való rivalizálás éleződésének irányába kell haladnia, hanem olyan irányba, hogy az EU az USA számára erősebb, jelentősebb szövetséges legyen” – mondta.

Addig is, amíg e hosszú távú program megvalósul, a konvent változásokat javasol a külpolitikai kérdések kezelésében. Ezek szerint az EU külügyminiszteri feladatokat ellátó tagja széles jogkört kap, és javaslatait csak a tagok jelentős hányadának együttes fellépése vetheti el, egy-két tagállam ellenkezése ehhez nem lesz elegendő. A külügyminiszter jogállásának kérdésében Valéry Giscard d’Estaing szerint az állam- és kormányfők külön e célból összehívandó csúcsértekezletének kellene dönteni.

Az iraki válság egyik tanulsága: az európai közvéleménynek nagyobb súlya lehet a konvent további munkájában, mint azt korábban gondoltuk – állapította meg az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban az egykori francia köztársasági elnök.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?