Washington/Jeruzsálem. Az USA felszólította Izraelt, hogy egyszer s mindenkorra vonja ki erőit a palesztinok által ellenőrzött területekről. Saron kormányfő viszont közölte: az izraeli csapatok addig maradnak, amíg a palesztinok ki nem adják Zeévi miniszter gyilkosait.
Erősödő nyomás Izraelre
Jeruzsálemben több ezren tüntettek, hogy megemlékezzenek Zeévi idegenforgalmi miniszterről. Ez volt az egyik legnagyobb méretű tüntetés a válság kiújulása óta. A szónokok Arafat és a Palesztin Hatóság elleni jelszavakat hangoztattak. TASR/AP-felvételPhilip Reeker washingtoni külügyi szóvivő elmondta, az izraeli kormányzat úgy tájékoztatta Washingtont, hogy nem kívánja ott tartani erőit ezeken a területeken. Hozzátette: az USA szerint a jövőben nem szabad újabb ilyen behatolásoknak megtörténniük. Egyúttal felszólította Jasszer Arafat palesztin vezetőt, tegyen meg mindent az erőszak beszüntetéséért, és juttassa igazságszolgáltatás elé azokat a terroristákat, akiknek a cselekményei a palesztin érdekek elárulását jelentik. Ariel Saron izraeli kormányfő a csapatkivonás egyik feltételéül szabta azt, hogy a palesztinok adják át Zeévi gyilkosait. Saron másik feltétele a palesztin terroristacsoportok felszámolása.
Palesztin források szerint az izraeli hadsereg tegnap hajnalban behatolt a palesztin önrendelkezésű Gázai övezet déli részében fekvő Rafah menekülttáborba, és ott több palesztin házat lerombolt. Az izraeli hadsereg szóvivője viszont alaptalannak nevezte ezt a közlést és tagadta, hogy a katonák átlépték volna a menekülttábor kapuját. Megerősítette ugyanakkor, hogy az izraeli katonák egyelőre nem vonulnak ki a napokban megszállt hat ciszjordániai városból, hozzátéve: a hadsereg nem enged az amerikai nyomának. Két izraeli miniszter is kisebbítette tegnap az amerikai nyomás komolyságát. Danny Naveh tárca nélküli miniszter egyszerű nézeteltérésekről nyilatkozott a közszolgálati rádiónak. „Miközben Washington jogosan több ezer kilométerre küld katonákat harcolni a terrorizmus ellen, Izraelnek saját városaitól néhány kilométerre kell megvívnia ezt a harcot. Amerika arról beszél, hogy Izraelnek saját magának kell a biztonságáról gondoskodnia” – emlékeztetett. Efrájim Szneh közlekedési miniszter Izrael és az USA kapcsolatáról annyit mondott: érezhető ugyan enyhe nyomás Washington részéről, de a két ország viszonya továbbra is szilárd. Hozzátette, ha Amerika és (Nyugat-)Európa megfelelő nyomást gyakorolt volna Arafatra, akkor az izraeli offenzíva talán szükségtelen lett volna.
Palesztinnak öltözött izraeli ügynökök tegnap Hebron környékén, palesztin autonóm területen elrabolták az Iszlám Dzsihád szélsőséges szervezet egyik tagját. Belehalt sérüléseibe egy tizenhárom éves palesztin fiú, akit hétfőn a ciszjordániai Kalkilijában izraeli lövedék sebesített meg. Halálával 908-ra emelkedett a tavaly szeptember 28-a óta tartó erőszakos cselekmények áldozatainak száma, nagy többségük palesztin. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.