Pozsonyban a kormányhivatal előtt tüntettek Robert Fico moszkvai útja miatt
Pozsonyban Fico moszkvai útja miatt tüntettek, a kormány bukását eredményezheti a Putyin-barátság
A kormányfő, Robert Fico (Smer) moszkvai látogatásával minden létező vörös vonalat átlépett, és olyan külpolitikai fordulatot hajtott végre, amire az önálló Szlovákia történetében még nem volt példa. Az ellenzék kész tárgyalni a koalíció változásra vágyó képviselőivel, hogy mielőbb újra a jó irányba tereljék az ország sorsának alakulását.
A miniszterelnök, Robert Fico vasárnapi moszkvai látogatását nem csak nemzetközi és uniós színtéren értékelték árulásként, a belpolitikai állóvizet is igen komolyan felkavarta, hogy a kormányfő önként vállalta, hogy a Kreml propagandájának eszközévé válik.
Belpolitikai krízisek után külpolitikai fordulat
Szlovákia az elmúlt időszakban egyik krízisből a másikba süllyedt. A lakosokat egyre jobban aggasztja a kormány januárban életbe lépő, megszorításokban bővelkedő konszolidációs csomagja, a hazai egészségügyet mindössze egy hajszál választotta el az összeomlástól, az orvosok után pedig a tanárok is hangot adtak az elégedetlenségüknek. A kormányfő eközben több időt tölt külföldi szolgálati utakon, mint idehaza, a konfliktusok egy részét pedig érdekütközésre hivatkozva nem kívánja kezelni.
Jegyezzük meg ezt a pillanatot. Robert Fico ismét a legnehezebb percekben hagyta el az országot. Ahelyett, hogy a lakosok problémáival foglalkozna, diktátorokat szolgál. Erre azonban nem csak mi emlékszünk majd, hanem a történelemkönyvek is
– jelentette ki az ellenzéki Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka, aki szerint elfogadhatatlan, hogy a miniszterelnök azt az orosz elnököt részesíti előnyben a saját polgárai helyett, aki barátságtalan államnak nevezi Szlovákiát.
A Progresszív Szlovákia elnöke úgy véli, Fico amellett, hogy rossz utat választott még kudarcot is vallott, hiszen üres kézzel távozott Putyintól.
„Ha valóban a gázszállításra keresett volna alternatív megoldás, már rég orvosolta volna a problémát, ahogy azt a szomszédos Csehország is tette. Mi azonban az utolsó pillanatban kapkodunk. Amennyiben Fico valóban tenni szeretett volna valamit a lakosokért, akkor Kijevben kellett volna tárgyalnia ahelyett, hogy csak sértegette a szomszédainkat” – szögezte le Šimečka.
Soha nem látott töréspont
Az egykori külügyminiszter, Ivan Korčok elmondása szerint teljesen világos, hogy Robert Fico célja múlt csütörtökön az volt, hogy konfliktust generáljon Zelenszkijjel, hogy ezzel legitimizálja moszkvai kiruccanását.
Ez egy soha nem látott töréspont az ország külpolitikájában. Korábban már jeleztük, hogy a négy égtáj irányába egyensúlyozó külpolitikai végeredménye az lesz, hogy kelet felé haladunk. Az Orbán Viktor vezette Magyarországgal együtt Moszkva ölelésében kötött ki
– bírálta éles hangnemben Korčok Ficót. A volt külügyminiszter szerint ezzel felégettük a legközelebbi partnereinkhez vezető összes hidat.
Ivan Korčokot ez a kilencvenes évekre emlékezteti, amikor Vladimír Mečiar kijelentette, „ha nem akarnak minket nyugaton, akkor megyünk keletre”.
„Szlovákiát szívesen látják a NATO-ban és az Európai Unióban, de van egy miniszterelnökünk, aki nem érzi jól magát ott” – magyarázta a külügyi tárca egykori vezetője.
Korčok aggodalmait alátámasztja a negatív nemzetközi visszhang is. A brüsszeli Politico hírportál „karácsonyi bevásárlásként” hivatkozott „Fico sokkoló moszkvai útjára”, amely komoly vitákat eredményezett. Az Európai Bizottság tisztviselői elmarasztalták Robert Ficót, a szlovák uniós biztos, az egykori smeres Maroš Šefčovič pedig mélyen hallgat. Az ukránok újabb önjelölt békeharcost emlegetnek, de nem a szomszédunk az egyetlen, aki a magyar miniszterelnökhöz, Orbán Viktorhoz hasonlítja Ficót. A nemzetközi sajtó jó része ugyancsak párhuzamba állítja egymással a két jó barátot.
Küszöbön a kormány bukása?
A Progresszív Szlovákia parlamenti képviselője, Tomáš Valášek a koalíció lelkiismeretes képviselőire igyekezett nyomást gyakorolni.
A miniszterelnök, a külügyminiszter és a kormány egyes tagjainak álláspontja egyértelmű, de mi van a többiekkel? Ha önök nem ebbe az irányba tartanak, eljött az ideje, hogy lépjenek!
– intézett nyílt felhívást a honatyákhoz Valášek.
Sajtóérdeklődésre Michal Šimečka megerősítette az ellenzék tárgyalásokat kezdeményez, amelybe a koalíció változásra vágyó képviselőit is szeretnék bevonni, készek tárgyalni róla, hogy mielőbb újra a jó irányba tereljék az ország sorsának alakulását.
Az SaS máris jelezte, hogy bizalmatlansági szavazást indítványoznának, hogy mielőbb menesszék az iránytűjét vesztett Robert Ficót és kormányát.
Tüntetésbe fordult ellenállás
A kormányfő moszkvai vizitjét bírálók hétfő délben a kormányhivatal szomszédságában található Szabadság téren gyűltek össze, hogy a „diktátorral csevegő miniszterelnök” lépései ellen tiltakozzanak.
A Békét Ukrajnának kezdeményezés által életre hívott tüntetésen egyebek mellett azt követelik a résztvevők, hogy Robert Fico tájékoztassa a nyilvánosságot oroszországi utazásának céljairól, valamint annak végeredményéről.
Felszólították a parlamentet, hogy tűzzék napirendre a kérdést, milyen hatással lesz Szlovákia sorsára a kormányfő magánakciója.
Szlovákia korábbi miniszterelnöke, Eduard Heger is felszólalt a pozsonyi Szabadság téren, és arra kérte a polgárokat, „ne hagyják el az országot, hogy aztán Robert Fico tálcán nyújtsa át Putyinnak, mint egy második Fehéroroszországot”.
A kormányfő egyelőre mélyen hallgat a moszkvai útjáról, a tegnap esti bejegyzése óta sem ő, sem a kormányhivatal nem közöl újabb információkat. Egyelőre azt sem tudni, hol tartózkodik jelenleg Fico.
A Békét Ukrajnának kezdeményezés képviselői a tiltakozás során bejelentették, hogy a főügyészséghez fordulnak, mivel azt gyanítják, Robert Fico Vlagyimir Putyinnal való együttműködése bűncselekménynek minősülhet, mivel Putyin ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.